LGYSZI NE MSOLJATOK AZ OLDALAMRL MERT NAON SOKIG TARTOTT AMG EZT A SZINTET ELRTEM S NEM AKAROM HOGY MS OLDALN UGYANEZEKET A KPEKET LSSAM AMI AZ N OLDALAMON VAN. NAON KSZI!!! JA S PERSZE AKI MSOL AZ LE VAN TILTVA A FELHAZNLKNL.
A labrador szrmazsrl sok a felttelezs, ugyanakkor amit a labrador trtnszek sszeszedtek a kutya szrmazsrl, mesebeli trtnetnek tnik. A legjabbakat Richrd A. Wolters gyjttte egybe, aki kerek 30 000 kilomtert utazott azrt, hogy az egykori labrador lethelyein rgi archvumok dokumentumait tkutassa, amelyekben a rgi vzikutya emltsre kerl. Ez bizonyra nem volt knny feladat, hiszen a labrador sei trvnyen kvli trsadalomban ltek j-Foundland szigetn. Labrador az Amerikval szomszdos partvidk, valsznleg csak vletlenl ragadt meg ez a nv ennek a fajtnak. Bizonyra azrt, mert a ksbbi angol tenysztk a tengerentli fldrajzi pontossgrt nemigen aggdtak, azonkvl az j-foundlandi nv mr foglalt volt egy nagyobb, hossz szr rokonnak. Hogyan kerltek ide? A kutyk tnyleg az indinok sajt tenyszts ebei voltak? Richrd A. Wolters ismeretei szerint a bennszltt indinoknak nem voltak sajt kutyik. Az slabradort nagy valsznsggel azok a tengerszek s halszok hoztk magukkal, akik Devon brit grfsgbl rkeztek nyaranknt j-Foundland partjaira, hogy halakat fogjanak. Mivel a veszlyes partokon a halszbrkk sszetrtek volna, a kutya dolga volt, hogy vzbe ugorvn, a hl vonktelt a partra vigye a parton ll tbbi halsznak, akik azutn bevontk a tele hlt. s mg a partiak a zskmnynyal foglalkoztak, a kutya viszszaszott a kvetkez kitertett hl vonktelrt. Tovbbi ktelessge volt, hogy ha a halsz brmit a vzbe ejtett, visszahozza. Egsz id alatt hol a parton, hol a tengeren voltak, segtettek partra vontatni a nehz halszhlt, hztk a vztl csepeg vontatktelet, kihalsztk a vzbe esett evezt, valamint a hl peremn tvergdtt zskmnyt.
Azok az rk, akik az 1840-es vekben emltst tettek a kutykrl, j-Foundland szkhelye utn Szent Jnos kutyjnak neveztk el ket. Tilos volt errefel letelepedni, ezzel akartk ugyanis az angolok megakadlyozni, hogy a tengerszek s a halszok a halkereskedelmet a kezkben tartsk. Ehhez persze egyltaln nem tartotta magt valamennyi halsz, fleg azok nem, akik a hajkon rabszolgaknt dolgoztak, s megszkve, elbujdostak kutyikkal egytt a parti boztosban. Egytt volt Anglia sszes legdurvbb s legkemnyebb embere. A sziget els laki dezertrk voltak, akik az angol halszflottrl, a Navyrl szktek meg, leugrlva a hajkrl. Trvny nlkli trsadalom jtt ltre, ahol a sajtos elrsok szerint ltek a lakk.
E durva trsadalombl szrmazik a Szent Jnos-kutya, a labrador kzvetlen se. A kutyk az otthonukul szolgl halszbrkkon jutottak el Angliba. Amikor a brkk elrtk a dlangol kiktket, a halrakomnyt megvsrlk felismertk a kutyk hasznossgt, s a tkehal mellett megvettk ezeket az ebeket is. Malmesbury earlje egy 1870-ben kelt levlben lerja, hogyan vsrolta meg e fajtabeli els kutyjt egy j-Foundland s Poole kztt mkd halszhajrl. Az t mindennl jobban rdekl fajtrl pedig azt mondta: „A kutyimat magunk kztt labradornak hvjuk.” Ha egy befut hajn akadt eladsra vr kutya, akkor azt bedobtk a kiktben a vzbe, s hagytk, hogy kisszon. Errl tudtk a parton, hogy ez a kutya elad.
Nem sokkal ksbb a labrador eltnt szlfldjrl. Rszben a slyos helyi adk kvetkezmnyeknt, amit kevs halsz volt hajland megfizetni. Msrszt, s ez a fontosabb ok, megszlettek az angol karantntrvnyek, s vget vetvn az importnak, vget vetettek a kutyatart s -exportl halszok j mellkkeresetnek is. Szerencsre ekkor mr a fajta gykeret vert Nagy-Britanniban.
Malmesbury nevn kvl meg kell emlteni a Baccleuch s Home csaldot, ahol genercikon t tartottk s tenysztettk ezeket a kutykat. Komolyan azonban 1900 krl Lord Knutsford (1935-ben halt meg) s Lady Howe (elhunyt 1961-ben) foglalkozott elszr a labradorral. 1903 ta a fajtt hivatalosan is elismertk. Knutsford harmadik vikomtjrl jrja a trtnet, amely szerint a vikomt pnzt s fradsgot nem kmlve, bejrta Labradort s j-Foundlandot, htha felleli az shazban a fajta nhny pldnyt. Egy helybeli kutyatenyszttl is megkrdezte, kitl vehetne egy pr labradort. A vlasz az volt, hogy menjen t Angliba, s vegyen a Holland-Hibbert nev illettl. (A Holland-Hibbert a Knutsford lordok csaldi neve volt....)
Howe grfn 1957-ben knyvet rt a fajtrl, s ebben Lord Knutsfordot nevezi „a labradorok legfbb jtevjnek”. A dicsret taln tlzottan is nagylelk; aki ma rna a labradorokrl, bizonyosan magnak Lady Howe-nak nyjtan a plmt.
Az si szn a fekete. Az els srga labradorok feltnse 1899-re tehet. C. Radclyffe tenysztett ki kt srga labradort fekete szlktl. A harmadik, a legkevsb elterjedt sznvltozat, a csokoldszn kialakulsa Mrs Paulingnak s Mrs Severnnek ksznhet.
A Kennel Club 1903-ban fogadta el nll fajtaknt a labradort, s 1916-ban megalaptottk a Labrador Retriever Clubot.
Meg kell emltennk napjainkban Jef Verrees belga tenyszt nevt, aki az of Lucifer’s Delight kennel tulajdonosa, amely tenyszetben tallhat tbbek kztt MultiChampion Paducah Indiana Jones s MultiChampion Blondella Bonny Lad, a kt srga kan; utbbi a vilg eddigi legeredmnyesebb labrador retrivere. E kt csodlatos labradort mdunkban volt Magyarorszgon is megcsodlni, illetve j nhny gynyr klykkel ajndkoztk meg a magyarorszgi tenysztket.
A labrador a legkedveltebb fajta valamennyi retriever kztt; fleg sokoldalsgrl nevezetes. Mivel a labrador mentes az agresszitl, az ember idelis trsa. Kzepes termetvel, erteljes felptsvel nem tl zmk, sem tl trkeny, gy sok mindenhez megfelel.
Felhasznlsi terlete a vadszat. Egy angol monds szerint, lvs eltt a pointer, lvs utn a retriever. A retriever a vadat elhoz kutyk kirlya, kitn vadszkutya. vtizedeken t arra tenysztettk, hogy erteljes llkapcst nagyon vatosan hasznlja.
A sz szoros rtelmben puhaszjnak nevezett kutya rz-vd kikpzsre nem alkalmas. Ez nem azt jelenti, hogy a labradorbl hinyzik a vdelmi sztn, vagy gyva lenne. A csaldjrt, a falkjrt btran harcol. Ha egy csaldtag veszlyben van, akkor morogva odall mell, s ksz arra, hogy mindent felldozzon rte.
A vadszaton kvl mint vakvezet, mint kbtszer-keres lett hres; van olyan kbtszer-keres labrador, amelyre a kbtszer-maffia vrdjat tztt ki. De ismeretes mint hegyi mentkutya vagy gzszivrgst keres, vagy ppen a laks penszgombi utn kutat labrador is.
Szeretetremlt szemlyisge miatt a csaldban is tkletes, a gyerekek bizalmasa, bksen tri, ha durvbban nylnak hozz, szereti, ha vzzel frcsklik, hancrozik a kicsikkel. Sokkal jobban rzi magt vidki krnyezetben, mint vrosi laksban, de tartsa ott sem problematikus.
Igaz, hogy a npszersgi listk naprl napra vltoznak, de egy biztos: Angliban, az USA-ban s Franciaorszgban mindig az els tz kztt van, de volt Angliban s Amerikban a toplista els helyn.
Egy utols adalk s felsorols: a vilgban oly emberek tartanak labradort, s erre nagyon bszkk is, akik gazdagsguk rvn mindenfajta kutyt megvehetnnek, k mgis a labradorhoz ragaszkodnak. Arnold Schwarzenegger, Bing Crosby, Kirk Douglas, Jnos Kroly spanyol kirly, Kevin Costner, II. Erzsbet angol kirlyn, Athina Onassis, Francois Mitterand. Amikor a francia kztrsasgi elnk fekete labradorja elveszett, a francia tv bemondta, s egsz Franciorszg t kereste, szerencsre meglett. Az elnk vgrendeletben gy kvnta, hogy utols tjra kedvenc labradorja is ksrje el, ahogy ez meg is trtnt.
Magyarorszgon jelenleg a trzsknyvezsi szm 6000 fltt jr, mg Angliban 1996-ban tbb mint 36000 labradort trzsknyveztek.