Flreismert topmodell
Az eltletek nha sokkal mlyebben gykereznek, mint gondolnnk. Sok ember, mg kutyatart szmra is az uszkr csupn egy agyonkozmetikzott leb, holmi „szken”, aki nevetsgesen furcsa frizurkban szaladgl. Ilyenkor felesleges a fajta intelligencijrl s egyb j tulajdonsgairl magyarzni, taln tbbet hasznl a felvilgosts: az uszkrok mai klleme egy korbban egyltaln nem ncl nyrsmdot riz. A vzi vadszatoknl hasznlt kutyk lbt s hts rszt azrt nyrtk rvidre, hogy megknnytsk szmukra az szst, az zleteknl viszont a gyulladsokat elkerlend hagytak szrpamacsokat. A fejen pedig azrt ktttk copfba az uszkr szrt, hogy a vizes tincsek ne lgjanak a kutya szembe.
Az uszkr szrmazst illeten szmos teria ltott napvilgot, s a szakrtk vlemnye nem egyezik e szzadok ta ismert kutyafajta eredett illeten. A zûrzavart csak fokozza, hogy mr grg s rmai vzkon, dombormûveken brzoltak gyapjas szrzetû kutykat, s az oroszlnos nyrsmd is vszzadok ta ltezik, gy sokan hajlamosak a legsibb fajtk kz sorolni az uszkrt, s a rgi brzolsokon lthat kutykat a fajta kzvetlen eldeinek kikiltani. Sajnos az is elfordult, hogy egyiptomi dombormûveken brzolt gallros pvinokat minstettek nyrott uszkroknak.
Sokan Theodor Studer berni professzor nzett osztjk, miszerint egy bozontos szrzetû psztorkutya-tpus s egy vadszkutya keresztezdsbl szrmazhat az uszkr. Ez az elkpzels a fajta szertegaz kpessgeit s vzszeretett figyelembe vve akr helytll is lehet. Az uszkr szrmazsnak kutatsa kzben lpten-nyomon a vzikutyba tkznk, mely lltlag elszr a hatodik szzadban kerlt Eurpba szak-Afrikbl, mikor a mrok elfoglaltk az ibriai flszigetet. 1454-ben Penturrichio Canis familiaris aquaticus-nak azaz vzikutynak nevezte az uszkrt. A nmet Pudel elnevezs egybknt valsznûleg a rgi nmet Pfudel szra vezethet vissza, ami magyarul pocsolyt, tcst jelent. (A magyar uszkr sz nyelvjtskori alkots, az szkl ige szrmazka.) Napjaink vzikutyi – pl. a francia barbet, az olasz lagotto romagnolo vagy a spanyol vzikutya – valban ugyanolyan tpus szrzettel rendelkeznek, mint az uszkr. A nyugat-eurpai kontinensen a kzpkorban mg sehol sem nevezik meg az uszkrt, csak a korszak vgn bukkanni nyomaira. Tilman Riemenscheider alkotsn, II. Henrik srkvn egy uszkr lthat, s 1500 krl Albrecht Drer is tbbszr rajzolta le a fajta egy-egy pldnyt. 1700 krl az uszkrnak nagyon npszerûnek s elterjedtnek kellett lennie Nmetorszgban, mivel ekkortl nemcsak termszettudomnyos mûvekben, hanem szmtalan irodalmi munkban bukkan fel. 1860 krl zuhanni kezdett az uszkr npszerûsge, ms feltrekv fajtk ellenben, de azrt az uszkrbartok nem adtk fel a remnyt.
Tbb mint 100 vvel ezeltt kezddtt Nmetorszgban a szablyozott uszkr-tenyszts. Egy Warmbach nevû tenyszt sztnzsre nhny uszkr-bart – kztk Stssel, Wirth s Betz – 1893-ban ltrehozta a mai Nmet Uszkr Klub eldjt, a Mncheni Uszkr Klubot. Cljuk a fajta npszerûstse s a fajtatiszta tenyszts propaglsa volt. A Nmet Uszkr Klubnak napjainkban tbb mint 8000 tagja van, 16 tartomnyi s 130 kerleti csoporttal. Az els uszkr trzsknyvet 1904-ben adtk ki, Ferdinand Wirth trzsknyvvezet sajt fekete zsinros uszkrjt, Champion Caro W II-t vezette be egyes szm alatt elsknt.
Br a msodik vilghbor a klub erfesztseit igencsak derkba trte, mgis az uszkr hamar az egyik legkedveltebb fajtv vlt, nem csoda, hogy a francik s a nmetek sokig vitatkoztak, melyikk legyen a fajtagazda orszg. Ugyan Franciaorszg kerlt ki gyztesen a kutyapolitikai csatrozsokbl, a Nmet Uszkr Klub nem adta fel elveit s elkpzelseit, s tbbek kztt sikerlt elismertetnik egy j nyrsmdot s kt sznvltozatot is. 1932-ben a kt klub kzsen dolgozta t a rgi fajtalerst, s az FCI 1936-ban el is fogadta az j standardet, amin azta nhny kiegsztst leszmtva nem vltoztattak.
Taln szerencssebb lett volna, ha a fajtagondozs feladata a nmeteknl marad. A francik ugyanis Madeleine Jeancourt-Galignani kisasszonnyal, az uszkr klub elnkvel az len elkvettk azt a hibt, hogy az risuszkr 1936-ban 60 centimterben maximlt marmagassgt 55-re cskkentettk, arra hivatkozva, hogy az uszkr a francai Barnet leszrmazottja, ami egy kzptermetû kutya volt. Mivel a hborban lerombolt Eurpa szmos orszga laksgondokkal kzdtt, s gy a kisebb mretû uszkrok irnt mutatkozott kereslet, nem volt senki, aki az risuszkrok rdekben lobbizzon, gy az FCI 1952-ben elfogadta a francik javaslatt s 55 centimterre cskkentette a marmagassg fels hatrt. Emiatt sok risuszkr tenyszt kzpuszkrokkal fedeztetett, aminek tbbek kztt az lett a kvetkezmnye, hogy az risok elvesztettk arnyos felptsket, gyakran rvid lbak tmasztottk al a viszonylag nagy testet. Idkzben szerencsre visszalltottk a hatvan centis hatrt, st a 62 cm marmagassg is megengedett. A fent emltett elnkasszony halla utn jabb szakmai baklvst kvettek el a francik, ami ugyan nem jrt slyos kvetkezmnyekkel, de a fajta kzelmltjnak semmibevtelrl tanskodott. A fajtagazda orszg krsre ugyanis bekerlt a standardbe egy aprcska mondat, miszerint az risuszkr a kzpuszkr felnagytott msa, a kzpuszkrbl fejldtt ki, holott az eredeti uszkrok 50–60 cm magasak voltak. Az eurpai kontinens els uszkr standardjt a mncheni szkhelyû Nmet Uszkr Klub alapti rgztettk a szzadfordul krnykn. Ez a dokumentum a „nmet uszkrokrl sszelltott fajtalers” elnevezst viselte s a „kznsges uszkrra” vonatkozott, melynek marmagassga 50–60 cm kztt mozgott. A trpeuszkr nem tartozott ehhez a klubhoz, tenysztse a Berlini leb Klub keretein bell folyt. A rgebbi szakirodalomban viszonylag ritkn emltenek mretet. Hauck szerint az „suszkr” 60–75 cm kztt lehetett. Strebel a kanoknl 60–75, a szukknl 55–65 cm marmagassgot emlt. Fitzinger 1875-ben azt rja a nmet uszkrokrl, hogy klnsen nagyok. A Berlinben megszvegezett s kiadott els standard szerint az uszkr mrete „az tlagos nagysg vizslval legyen azonos”, teht kb. 70 cm.
Fajtatrtnetileg rdekes krds az uszkr kisebb mretvltozatainak problmja. Beckmann pldul a trpeuszkrt nll fajtaknt trgyalja, s inkbb a bichonok kz sorolja. A Nmet Uszkr Klub alaptsakor, 1896-ban a meglv llomny nem rendelkezett olyan genotpussal, ami lehetv tette volna a 28–30 centimteres trpk tenysztst. Ma is nehz feladat ez, hiszen mg mindig elfordulhatnak olyan kllemet mutat llatok, melyek a trpenvst elsegt idegen fajtk befolyst igazoljk. Az USA-ban 1943-ban, Angliban 1957-ben fogadtk el a legkisebb mretvltozatot, toyuszkrt. Eurpban hivatalosan csupn 1987-ben egszlt ki a fajta a negyedik mrettel. A Nmet Uszkr Klub trtnetben elszr 1912-ben vettek fel kt trpe kennelt a trzsknyve, a Liliputot s a Perkeot. Az eurpai FCI standard az albbi mreteket klnbzteti meg:
toyuszkr: 28 cm alatt • trpeuszkr: 28–35 cm • kzpuszkr: 35–45 cm • risuszkr: 45–60 cm (de napjainkban leginkbb 52–62 cm)
Ami a szneket illeti, az els standard 1880-ban a fekett, a fehret s a barnt emlti. Ez a meghatrozs a fajtalersban hossz vtizedekig gy is maradt, azonban a valsgban lpten-nyomon ms sznekkel is lehetett tallkozni, mg tarka egyedekkel is. Az ezstsznt 1966-ban, az apricot-t 1977-ben fogadtk el hivatalosan. Nmetorszg bizonyos klubjai igen szigor felttelekkel ugyan, de a trzsknyv egy kln ktetben regisztrljk a black and tan (fekete-cser), harlekin fekete-fehr) s red (vrs) sznû uszkrokat is. (Utbbi hrom mg nem FCI-elismert sznvltozat.)
A klssgek utn azonban trjnk r az uszkr bels tulajdonsgaira, hiszen egy uszkr nem pusztn azrt ltezik, hogy szp legyen. Kztudott, hogy az uszkrok – mg napjainkban is – kivl cirkuszi kutyk, a legjobb bûvszt s bohcot is lejtsszk a sznpadrl. A mutatvnyosok rgebben a nagyobb testû egyedeket nemcsak a porondon, hanem a mindennapi letben is hasznltk, pldul kocsit hzattak velk. De hasznltak uszkrokat a hborban is, vagy bkeidben nyjak mellett segdkeztek vagy vakokat is vezettek. A trpeuszkrok sem csupn a trsasgi dmk lben foglaltak helyet, hanem kivl szarvasgomba-keres kutyk voltak. Mindezek a tulajdonsgok mg mindig ott rejlenek az uszkrban, a hagyomnyos kutys sportok s az agility mellett kivl ment- s vakvezet kutya is vlhat belle, hiszen intelligens, gyors felfogkpessgû, knnyen kpezhet kutya. Egy amerikai hzaspr sznhz fogatot lltott ssze uszkrokbl, a frj, John Suter tbbszr is elindult a hres alaszkai sznhzversenyen, az Iditarod Race-en uszkrokbl ll fogatval. Fradhatatlanul jtkos, klnleges belerzkpessge s alkalmazkodkszsge egyedlll emberek idelis trsv teszi, de csaldtagnak is nagyszerû, hiszen trelmes, hûsges, gyerekszeret. Brmilyen laksban jl rzi magt, csak megfelel mennyisgû stban s foglakoztatsban legyen rsze.
Ami a szrzett illeti, abbl a szempontbl knnyû gondozni, hogy csak t kell fslni s keflni a szrzett, ami knnyebb, mint gondolnnk, (s a sznyegen, btorokon sem marad utna szr) azonban kb. nyolchetente kozmetikushoz kell vinni, ha mi magunk nem tudjuk megnyrni kutynkat.
Napjainkban tbb elismert s hobby nyrsmd is ltezik. A klasszikus oroszlnos nyrsnl a szrzetet a htuls rszen, egszen a bordkig lenyrjk, akrcsak a mells s hts lbszrakat illetve a farkat, kivve az n. mandzsettkat s a kerek vagy ovlis pompont a farok vgn. A kontinentlis nyrs gyakorlatilag ugyanilyen, a hts rszt itt is teljesen lenyrjk, de hagynak egy-egy vesetjki pompont. Az angol nyrs szintn az oroszlnosra hasonlt, de itt a kutya hts rszt nem nyrjk le teljesen brig, a hts lbakon pedig kt labdcskt hagynak. A skandinv tpusnl a hts rsz nem teljesen csupasz, hanem rvid szr bortja, s a mells s hts vgtagokat is szrsre hagyjk. A klyk-nyrsnl csak a poft, a mancsokat s a farok tvt nyrjk le, a tbbi rszen a szrt kifslik, knnyedn megigaztjk ollval, gy egyszerre oroszlnos s kveti a test vonalait. A modern nyrsnl mind a ngy vgtagon megmarad a szr, kb. 5 cm hosszsgot hagynak, a testen pedig 2,5 cm hossz a szrzet. Amerikban divatos csaldi kedvenceknl a teddy-bear nyrs, amikor a kutya fejt egy teddy-mackhoz hasonlan nyrjk meg.
Angol tenysztk szerint is sokat ksznhet az uszkrkozmetika az amerikaiaknak. 1966-ban Susan Fraser kanadai tenysztsû risuszkrjt, Bibelots Tall Dark and Handsome-t Angliba kldte, hogy a kutya megszerezze az angol Show Champion cmet, ami knnyen is ment, st 1966-ban az v kutyja, 1967-ben pedig a Crufts killts msodik legszebb kutyja lett. Ez volt az els alkalom, hogy angol killtk egy amerikai felksztsû, angol nyrs kutyt lthattak, s ez olyan mly benyomst tett rjuk, hogy nagymrtkben javult az uszkrok felksztsnek sznvonala, mely 1985-ben Montravia Tommy Gun Crufts BIS cmben hozta meg gymlcst. |