A rottweiler
A rottweiler kialakulsa
A fajta eredetvel kapcsolatban – sok ms fajttl eltren – viszonylag megbzhat informcikkal rendelkeznk s gy elg pontosan kvethetjk vgig e nagyszer fajta kialakulst, fejldst.
A legkorbbi adatok szerint a mai rottweilerek eldei a rmai lgik mellett "teljestettek szolglatot", a lgik szmra lelmiszerkszlet gyannt hajtott marhacsordk rziknt s vdiknt. Feladatuk a csordra tmad farkasok, illetve marhatolvajok elrmisztse vagy semlegestse volt, valamint ksrtk s vdtk a lgi katonit is. Ezekhez a feladatokhoz termszetesen hatalmas erre s kitartsra volt szksg s az egyedek kzl is csak a legletkpesebbek maradhattak fenn, illetve hozhattak ltre utdot. A rmai lgik vonulsval kerlt a fajta se a mai Nmetorszg terletre, egy Rottweil nev kisvros kzelbe, amirl a fajta ksbb a nevt kapta. A rmai birodalom szthullsa utn a fajta f feladatv vlt a marhacsordk rzse s terelse. Mivel erre a feladatra a rottweiler tkletesen megfelelt nagy becsben tartottk s metzgerhund-nak kereszteltk, ami magyarul mszroskutyt jelent. A XIX. szzadban az iparosods elterjedsvel a fajta "munkanlkliv" vlt s j idre mellztt lett. A helyzet csak a XX. szzad elejn vltozott meg, amikor a nmet rendrsg s hadsereg rdekldni kezdett a fajta irnt mint szbajhet szolglati kutya. Vgl 1910-ben hivatalosan is szolglati kutyaknt ismertk el a fajtt, ami a fajta mai elterjedshez s kzkedveltsghez vezetett.
A rottweiler s az ADRK
A rottweilerrl, mint fajtrl, nem beszlhetnk anlkl, hogy ne emltennk meg az ltalnos Nmet Rottweiler Klubot (Allgemeiner Deutche Rottweiler Klub), rvidebben az ADRK-t. A fajta standardje az FCI nyilvntartsban a 147-es sorszmot viseli s a standardet ad orszg, Nmetorszg. gy rthet, hogy a fajtt kitenyszt orszg "fajtaszakosztlya" megklnbztetett figyelemmel br.
Az ADRK az 1920-as vek elejn jtt ltre s a tbbi fajtaklubhoz hasonlan a fajta rtkeinek polst-gondozst s a fajta npszerstst tzte ki clul.
Az ADRK szigor kvetelmnyeinek ksznheten sikerl megrizni a fajta kt legmarknsabb jellemzjt: a nagyfok munkakpessget s a kivl megjelenst. Ezt a rendkvl szigor tenysztsi felttelek kialaktsval s betartatsval sikerlt vghezvinni, ami tbbek kztt magban foglalja a ktelez dysplasia rntgen vizsglatot s a szigor tenyszszemle-ftenyszszemle rendszert. Ezek mellett termszetesen rendeznek killtsokat s munkavizsgkat, versenyeket is.
A rottweiler megjelense, klleme, viselkedse
A rottweiler megjelensben kzpnagy-, nagytermet kutya, tesfelptse zmk, teste arnyos s erteljes. A szukk marmagassga 56-63 cm, slyuk 42 kg krl mozog, mg a kanok marmagassga 61-68 cm, slyuk kb. 50 kg. ltalban els ltsra mly benyomst tesz a szemllre erteljes testfelptsvel, bartsgot s egyben hatrozottsgot sugrz szemeivel. Mozgsa harmnikus. Viselkedse, idegrendszere kiegyenslyozott, intelligencija, tanulkonysga a tbbi kutyafajta kztt is kiemelked, ami nagyon j alapot biztost ahhoz, hogy megfelel kikpzs mellett kitn munkakutyv vljon. Br a fajta nagyrszben "egy emberes" – azaz egy dominns egyn, a gazda parancsait kveti s a gazdhoz ragaszkodik, kitn csaldi kutya is egyben. Ilyenkor rendkvl fontos, hogy a csald tagjai azonos szisztma szerint kezeljk a kutyt – azonos dolgokat engedjenek, illetve tiltsanak meg. Idegenekkel szemben viselkedse kimrt, nem tmad, de nem is bartkoz. Ellensges viselkeds esetn pedig azonnal ksz megvdeni a gazdt s a csaldot, fggetlenl a r nz veszlytl.
A rottweiler mint munkakutya – a rottweilerek kikpzse
Fent emltettk, hogy a rottweilerbl kialakulsnl, valamint testi s pszichikai adottsgainl fogva rendkvl j munkakutya nevelhet. A tantst – kpzst mr 2-3 hnapos korban elkezdhetjk, ekkor mg csak jtkos szoktats keretben, majd 5-7 hnapos kortl a kikpzplyn. A kezdeti idszakban rendkvl nagy hangsly van a szocializcin, ami magban foglalja a klyk krnyezethez, emberhez s ms kutykhoz val szoktatst. Ha ezt a lpcsfokot kihagyjuk vagy nem szentelnk elg nagy figyelmet neki, akkor ez a hanyagsg ksbb nagyon sok energinkba s veszdsgnkbe fog kerlni. A kezdeti tantsi idszak feladatai kz tartozik mg a szobatisztasgra val nevels, przhoz szoktats stb.
Kikpzs a plyn: a tbbi kutyhoz hasonlan a rottweilerek legtbbje is 5-7 hnapos korban kerl az iskolkba. Ez az idpont azrt idelis, mert a kutya fizikailag s mentlisan is elri a megfelel fejlettsget a komolyabb kikpzs elkezdshez. A nagytest kutyknl, gy a rottweilernl is fontos, hogy a kikpzst mg azeltt kezdjk meg, mieltt a kutya "tln" minket, azaz testi erejnl fogva megnehezten a kikpzst. Knnyen belthat, hogy egy robosztus, fiatal, 50-55 kg testsly rottweiler irnytsa mg egy j kondcij embernek is nehezre vlik, gyerekekrl vagy gyengbbekrl nem is szlva. Mint a tbbi fajta kikpzsnl is, a f hangsly a kvetkezetessgen van. Ne legynk elnzek kutynkkal szemben s mindig reztessk, hogy ki a falkavezr. Kikpzsi mdszernk legyen vilgos, egyszer s kvetkezetes, de ne nlklzze a jtkos elemeket se, hiszen nem egy robotot nevelnk, hanem egy letreszl trsat.
Az rz-vd munka: itt igazn elemkben vannak a rottweilerek. A zskmnyszerz s vd sztn fokozottan ers ebben a fajtban, gy az egyedek tbbsge nehzsgek nlkl halad az egyre nehezebb s kihvsokkal teli feladatok fel. Ezek a gyakorlatok igen ltvnyosak s mivel ezeket a kutya sztnsen hajtja vgre, a rottweiler-tartk elg nagy rsze kiemelt figyelemmel viseltetik e feladatcsoport irnt. Sajnos ez magban hordozza azt a veszlyt is, hogy a kutyt jformn csak fogatjk, "csibszeltetik" s a fegyelmi munka a httrbe szorul vagy mg rosszabb esetben el sem kezddik. gy aztn az utcn "csibszelt" vagy heccbl usztott kutyk potencilis veszlyforrss vlnak krnyezetk szmra, aminek a sajnlatos vgeredmnyt a hrmsorokban, jsgokban hallhatjuk, olvashatjuk. Ennek a viselkedsnek sajnos a jzan, ember- s llatbart kutyatartk isszk meg a levt s ket blyegzik meg nhny feleltlen embertrsuk viselkedse miatt. Ez ellen csak gy tehetnk, hogy az ltalnos szablyokat elszr is mi, sajt magunk tartjuk be, megprblva pldt mutatni tbbi kutys trsunknak.
A kikpzsrl alkotott kp nem lenne teljes, ha nem beszlnnk a szimatmunkrl, vagy nyomkvetsrl. A rottweiler kivl szaglssal rendelkezik s ha idt s energit ldozunk r, akkor e tulajdonsgnak ksznheten csods lmnyekben lehet rsznk. Azt se szabad elfelejtennk, hogy az IPO vizsgkon a nyomkvets is szerepel s e fzis kihagysa vagy gyenge teljestse lehetetlenn teszi a kvnt vizsgaszint elrst. Sajnos ezzel a fzissal jval kevesebben foglalkoznak, mint az elz kettvel, mivel ez a leginkbb energia s idignyesebb rsze a kikpzsnek s messzirl sem olyan ltvnyos elsre mint a fegyelmi vagy rz-vd munka. (Az rz-vd munkval kapcsolatban lsd bvebben a Rottweiler Magazin 98/1. szmt.)
Jellemz betegsgek
Sajnos a rottweilerekre elg sok betegsg leselkedik egszen kis koruktl fogva a felntt vlsig. A nagytest kutyk esetben – s sajnos fleg a rottweilereknl – az egyik f ellensg a cspzleti diszplzia. Ez a betegsg a cspzlet s a combcsontfej rendellenes nvekedsnek, illeszkedsnek kvetkezmnye gyakran rendkvli fjdalmat okozhat a kutynak s gazdnak egyarnt. Sajnos a vilgon mindentt rengeteg kutyt kellett elaltatni, mivel az orvosok mr semmit sem tudtak tenni, hogy megkmljk a kutykat az rks szenvedstl. Mit tehetnk?
Mindenki elismeri, hogy a diszplzia, illetve a diszplzira val hajlam nagy rszben rkldik, egy kisebb rszben pedig kls tnyezktl – fleg a tarts, etets milyensgtl – fgg. A vita csakis a kt rsz egymshoz viszonytott arnyrl folyik. Ennek kvetkeztben az els s legfontosabb teendnk, hogy megbizonyosodjunk arrl, hogy leend kiskutynk sei lehetleg minl rgebbre visszamenleg diszplzia-mentesek legyenek. Ezt egy gynevezett HD rntgen eredmny igazolja, amit haznkban is szmos helyen elvgeznek s egysgestett mdszer szerint rtkelnek. Msodszor alaktsuk gy kutynk tpllst, hogy az trend vltozatos legyen s sok olyan elemet – fleg kalciumot – tartalmazzon, ami elsegti a viszonylag gyorsan nv csontozat ersdst. Napjainkban mr az llatpatikkban beszerezhet az erre a clra kszlt tabletta. Vgl, de nem utols sorban, ne terheljk tl fiatal kutynkat, kerljk a sok akadlyugrst, hossz futst, az els idkben inkbb vlasszuk az sztatst. Amennyiben szeretjk kutynkat s a fajtt, mindenki rdekben az a leghelyesebb, amit tehetnk, hogy kutynkat is elvisszk diszplziarntgen vizsglatra. Ezt megtehetjk a kutya 7-8 hnapos kora krl – ekkor egy n. elrntgen eredmnyt kapunk, ami nagyjbl tjol minket a lehetsges vgs eredmnyrl, majd 12-18 hnapos kora krl kszl el a vgleges eredmny. Mieltt azonban nekiindulnnk egy ilyen szrsnek, elre konzultljunk llatorvosunkkal, mivel a vizsglat az altats miatt – tkletes mozdulatlansgban ksztik el az rtkelhet kpet – nagy fizikai megterhelssel jr a kutya szmra. Mivel Magyarorszgon a HD eredmny gyakorlatilag mg nem befolysolja a tenysztst, gy a HD eredmny tkrben neknk kell felelssgteljes magatartst tanstanunk.
Fertzsek, vrusok, oltsok
A klykkutykra szmtalan hallos kr leselkedik, mivel a kis klykk immunrendszere – rszben a tltenysztettsgnek "ksznheten" – rendkvl gyenge, vdtelen. Ezen a helyzeten a klnbz oltsok beadsval vltoztathatunk, illetve kell vltoztatnunk. A klyk rottweilerek kt legnagyobb ellensge a parvo s a szopornyica vrus. Sajnos mindkt vrus hihetetlenl gyorsan, 2-3 nap alatt kpes elpuszttani a klykket. A parvovrus fertzst a kutya levertsge, hasmense, hnysa rulhatja el, azonban ha ezt nem a fertzs kezdetn vesszk szre, akkor szinte bizonyosan lemondhatunk kutynk letbenmaradsrl s azonnali orvosi segtsg esetn is szerencsre van szksgnk kutynk tllshez. Ahhoz, hogy a tragdit megelzzk kt dolgot tehetnk: napra pontosan beadatjuk a szksges oltsokat (parvo-, szopornyica-, kombinlt, illetve veszettsg elleni olts formjban), illetve minimlisra cskkentjk a vrusok kutyhoz jutsnak eslyeit (kutyasimogats eltt mindig mossunk kezet, az utcai cipvel a kutya ne legyen kapcsolatban stb.). A rendszeres stltatst pedig csak akkor kezdjk el, ha a kutya immunrendszere elrte a megfelel szintet.
E kt f veszlyforrs mellett mg sok kisebb betegsg ksrtheti kutynkat, aminek lekzdse mr jval kevesebb energit ignyel pl.: bolhk, atkk, melyek kivdsnek kulcsa a megfelel szrzetpols, stb...
s vgl: ki tartson s ki ne tartson rottweilert?
A fajta jellegbl addan sok embernek – br nha fj beismerni – nem ajnlott a rottweiler tartsa. Aki arra vllalkozik, hogy egy rottweilert vlaszt s kutyjnak j gazdja akar lenni egy sor fontos dolgot kell szem eltt tartania.
Mindenek eltt a rottweiler trs, s gyakran csaldtag. A leend gazdnak rendkvl sok szoksrl, dolgrl kell lemondania s tszerveznie eddigi "rottweiler eltti" lett, br ezrt rendkvl sok s csods lmnyben lesz rsze. Gondoljunk arra is, hogy a rottweiler 10-12 vig is ell, gy nem elg egy-kt vre elre gondolkodni. Sokan hirdetnek, hogy idsebb, 2-3 ves kutyjukat eladnk, m ez embertelensg, s sokszor a tulaj megunja "tulajdont". Egy msik szempont, hogy egy nagytest kutya tartsnak anyagi vonzatai is vannak, amit a mai vilgban sokan nem engedhetnek meg maguknak, illetve nem helyes kompromisszumokhoz vezet (nem megfelel tplls, orvosi ellts, stb.). s ami taln a legfontosabb: egy rottweiler gazdjnak mindig dominnsnak kell lennie kutyjval szemben, kutyja szmra pedig rhet s kvetkezetes szablyokat kell lltania s azokat betartatnia, amihez trelem, kitarts s nha fizikai er is szksges.
Mindezeket a szempontokat szem eltt tartva egy rottweiler csodlatos trsa s bartja lehet a kutya gazdjnak hossz veken keresztl, rendkvli temperamentumnak s intelligencijnak ksznheten.
Lieb Gyrgy
A nmetorszgi llatvdelmi trvny kvetkezmnyeknt vrhat, hogy az FCI standard bizottsga mdostja a rottweiler 147-es standard-jt. A mdosts szerint tilos lesz a rottweiler farkt vgni.