A francia bulldog
Ha belegondolunk, hogy a francik Anglia jelkpbl, a bulldogbl sajt fajtt kreltak, mikzben ellttk kt hatalmas fllel, nem csoda, hogy a kt np nem rajong egymsrt... De komolyra fordtva a szt, ezt a csupa szem, csupa fl francia fajtt valban angol karosszrira, azaz az angol bulldogra ptettk. A fajta kialakulsban szerepet jtszott az ipari forradalom is, melynek sorn sok llst vesztett munks, akiket hatkonyabb gpekre cserltek, Franciaorszgba vndorolt. Lehetett volna alkalmasabb eszkz a patriotizmus kifejezsre s a honvgy csillaptsra, mint egy kis angol bulldog?
A mai angol bulldogrl nehz elkpzelni, hogy kpes lenne felvenni a harcot egy megvadult bikval. Valban, sei hosszlb, nagy, ers kutyk voltak, melyeket sokig elssorban bikaviadalokra tenysztettek. 1802-ben azonban az angol parlament betiltotta ezeket a hecceket, majd 1858-ban a kutyaviadalokat is, s ez hatatlanul kihatott az egyik fszerepl tenysztsre. Mivel a bulldog fleg a szegny rtegek krben volt npszerû, ez is a kis mret kialaktst indokolta, hiszen ezek az emberek nem tudtak volna hatalmas llatokat eltartani, sem anyagi helyzetkbl, sem kis laksaik mretbl kifolylag. gy vlt egyre npszerûbb az egykori viadorkutya miniatrizlt vltozata, a toy bulldog. Korbban szmtalan bulldog-terrier keresztezs trtnt a minl eredmnyesebb harcikutya ltrehozsa vgett, gy kezdettl fogva lteztek kismretû, bulldog-tpus kutyk, hiszen a terrierek nem voltak nagytermetûek. 1903-ban rja J.W. Stubbs, hogy London keleti rszben s Nottigham-ben a takcsok s csipkeverk tulipnforma-flû, aprcska bulldogokat tenysztenek. St, angol kereskedk mr 1860-tl rustottak ilyen kutykat Franciaorszgba is. Stubbs nv szerint is megemlt egy embert, Alf George-t, aki ezekbl a kutycskkbl tbbflt is tenysztett, st Franciaorszgba is importlta ket. Killtsokon 1836-ban szerepeltek elszr toy bulldogok. rdekes, hogy a francik vadszatra is hasznltk ezeket az ebeket, mondvn, nagyon j nyomkvetk. Le Coulteux de Caumont s Georges de Geoffrey St-Hilaire grfoknak egsz falkjuk volt ezekbl a „vadszbulldogokbl”. Le Coulteux falkja 1867-ben a prizsi llatkertbe kerlt, ahol 1895-ig folytattk tenysztsket.
Rviddel a szzadfordul eltt Normandiban hatalmas csipkever zemek ltesltek. Angol csipkeverk is telepedtek le Franciaorszgban, fleg Calais krnykn, s toy bulldogjaikat is magukkal vittk, melyek slya 16–20 font kztti volt. Emil Hauck professzor szerint Franciaorszgban mopszokkal s terrierekkel, illetve ms vlemnyek szerint griffonokkal is kereszteztk ket. A lnyeg, hogy sikerlt rgzteni a felll flet. (Stubbs szerint mr 1903-ra llandsult a felll fl.) A toy bulldogbl francia kutya vlt, fleg Prizs peremkerleteiben lett npszerû kedvenc. Strebel szerint elssorban kocsisok tenysztettk a fajtt. Charles Roger az idszak meghatroz tenysztje, mr 1872-ben tartott bulldogokat. 14 ves korban vsrolta els szukjt, hsz frankrt. Ezt a kutyt ugyan elttte egy szekr, de Charles Roger nem adta fel tenysztsi ambciit, jabb kutykat vsrolt. Sajnos a fajtt tnylegesen kialaktk nem hagytak htra feljegyzseket, hiszen a kis bulldog a kisemberek kutyja volt, suszterek, zldsgrusok, hordrok, akiknek eszkbe sem jutott kutykkal kapcsolatos gondolataikat paprra vetni. Azt tudjuk csak, hogy Charles Roger kutyit a „terrier-boules” elnevezssel illette, ami az angol „bull-and-terrier” tpusmegjellsnek felel meg.
Br a franciknl igen npszerû volt a toy bulldog, az angolok sem hagytak fel e tpus tenysztsvel. Az angol tenysztk is megjelentek a piacon sajt toy bulldogjaikkal, melyek 1860 s 1910 kztt egyre npszerûbb vltak, Belgiumban s Franciaorszgban is. Akkor jelentek meg, mikor az els francia bulldogok megkezdtk killtsi szereplsket. Gyakorlatilag a francia toy bulldogok csupn hatalmas denevrflkben klnbztek angol trsaiktl. Az angolok persze nem rltek a francia konkurencinak, s azok hatalmas flein kezdtek el lceldni. Lady Kathleen Pilkikngton szerint a nottinghami csipkeverk kutyinak franciaorszgi kiruccansa nem tett jt a megjelensknek, mely elnytelen denevrfllel s elreugr llkapoccsal bvlt. Sajt standard hinyban a francikat az angol toy bulldogokkal soroltk egy osztlyba a killtsokon, ami a tenyszts szempontjbl nem volt tl szerencss.
Franciaorszgban 1880-ban alakult a „terrier-boules” kedvelinek els fajtaklubja. Hetente tartottak taggyûlst a kutyavsrpiacon. 1885-ben nyitottk az els trzsknyvet, 1888-ban szletett az els fajtalers, melyben a kutyt kicsiny Herkulesknt jellemeztk, s kiktttk, hogy a fej krfogata legalbb 2 centivel legyen tbb a trzshossznl. A fl ekkor mg lehetett „sszegngylt” azaz rzsafl.
A mr emltett Charles Roger 1887-ben szerepeltette elszr kutyit killtson, Dog Rose-t s Half Penny-t. De ekkor a kzponti francia kinolgiai szervezet mg nem ismerte el hivatalosan a fajtt, erre 1898-ban kerlt sor. Nagy szerepet jtszott ebben Gordon Bennet lggmbutaz szemlye is, aki sokat tett a fajta npszerûsgrt.
A fajta szrmazst illeten sokig fanyalogtak elkel kinolgiai krkben: sznkereskedket s utcaseprket krdezzen, aki az eredete utn kutat, mondtk. De persze rgtn megvltozott a kzvlemny, mikor VII. Edward angol kirly megvsrolta a Buffalo nevû, fehr, kan francia bulldogjt, igazi denevrflekkel. s milyen rdekes, hogy Boutroux urat, a Socit Canine Centrale ftitkrt, aki nhny vvel korbban mg az utcaseprket emlegette a fajtval kapcsolatban, 1910-ben mr a francia bulldog klub titkri szkben talljuk...
Az jvilgban a francia bulldog gyors karriert futott be. 1888-ban egy Harrison nevû amerikai rnak tûnt fel Prizs utcin stlva egy francia bulldog. Annyira megtetszett neki a kis jszg, hogy rgtn vsrolt is nhnyat s hazavitte ket az llamokba. Olyan sikert aratott velk, hogy akrhnyszor visszatrt Franciaorszgba, mindig vett nhny jabb kutyt. 1896-ban mr klubot is alaptottak New Yorkban, s kln killtst is szerveztek a francia bulldogoknak. Ezidtjt a francik inkbb mg a rzsaflû kutykat kedveltk, Amerikban azonban a peckesen felll fl volt a divat. Az 1897-es, a New York-i Waldorf Astoria szlloda dszcsarnokban rendezett killtsra hivatalosan mr 46, versenyen kvl mg tbb kutyt neveztek. A kutyk tlagos ra legalbb 250 dollr volt, de tbb pldny is 700 dollrrt kelt el, st a kiemelked egyedek ra 5000 dollr volt a szzadforduln! Ez is arra vall, hogy Amerikban nem az utcaseprk, hanem a gazdagok kutyja volt a francia bulldog.
Angliban a fajtra jellemz nagy fl inkbb visszatetszst keltett, de azrt lassan itt is kedvelkre tallt az shazjba visszatr, elfrancisodott fajta. Az els klub 1902-ben alakult, 1903-ban szerveztek kln fajtakilltst, s 1904-ben ismertk el nll fajtnak a francia bulldogot Angliban. A fajta a kontinens tbbi orszgban is hamar npszerû lett. Nmetorszgban az 1913-ban megnyitott els trzsknyvbe mr 300 kutyt jegyeztek be.
Ausztriba is mr 1870 krl megjelennek a kis bulldogok. Egy francia bulldoggal beszlni is lehet! – mondta Anna Sacher, a fajta egyik tenysztje s egy hres bcsi szlloda tulajdonosa. Egy Wahrmann nevû r hozta az els cskos francia bulldogot Bcsbe, s ez a kutya cskos kis kabtjban risi sikert aratott, s a fajta rvid id alatt a bcsiek kedvence lett.
A francia bulldog sajtos klsejvel a kutyavilg unikuma. Kevs olyan kutya van, aki szinte csak hatalmas szemekbl s flekbl ll, mikzben izmos testvel igazi kis atlta. Mintha ellenttekbl raktk volna ssze, mgis arnyos felptsû. Komoly benyomst kelt, mgis, mintha egsz testvel nevetne. Igazi bohc, egy filozfus kpenybe burkolva. llandan trfra ksz, mgis rad belle a nyugalom s a tiszteletremltsg. Nyomott kis pofja miatt akr veszlyesnek is tûnhet a hozz nem rt szmra, pedig korntsem az, sokkal inkbb rzkeny, ragaszkod kutya. Brnyszeld, de oroszlnszvû, kompakt, gyors, fordulkony, szkeptikus, de nem bartsgtalan, rviden: bell nagyobb, mint kvl, idelis ksrje a vrosi embernek.
Mrete is knyelmesen kezelhet kutyv teszi, 8–14 kg a testslya. Marmagassgt nem hatrozza meg a standard, csupn azt rja el, nagysga legyen arnyban slyval. A francia bulldogot viszonylag sok sznben tenysztik, foltos vagy egysznû klykt is vlaszthatunk, de mindenkppen megbzhat tenyszttl vsroljunk.
Br nem tartozik a knnyen tenyszthet fajtk kz, szaportk is foglalkoznak vele, hogy a rossz krlmnyek kztt tartott llatok utdaibl pnzre tegyenek szert. |