A pireneusi hegyikutya
Eredete, mint a legtbb, nem tudatosan krelt kutyafajt, bizonytalan. A francik az un. Tibeti dog (tibeti masztiff)-tl eredeztetik, kt llts alapjn: 1. a vaskorszakot megelz idkbl nem kerlt el a pireneusi hegyikutyhoz hasonl mret ebcsontvz vagy koponyamaradvny Kzp-Nyugat-Eurpban, teht a pireneusi snek rtelemszeren ksbb kellett oda kerlnie, 2. a rgi brzolsok srgnak, barnnak vagy feketnek mutatjk a pireneusi hegyikutyt, s ez az, eredetileg a tibeti masztiff jegyeit visel bunda a tibetinl enyhbb ghajlaton ksbb kifehredett.
A tibeti dog (tibeti masztiff) a nagytest kutyafajta-kutatsok szent tehene. A trgyhoz kapcsoldan kt dolgot kell tudni rla: sem nem dog, sem nem masztiff, sokkal inkbb hegyi – (psztor-) kutya. Ma a masztiff-szer kutykat (vagyis a nehz dogokat) a molosszerekhez soroljk. A „molossus” sz rmai elnevezs, s psztorkutykat illettek vele, az gy emlegetett kutyk soha, semmifle brzolsukon nem viseltek dog-szer jegyeket. A tibeti masztiff, ha korrektek akarunk lenni, molosszer, vagyis psztorkutya, de nem masztiff (dog): ettl mg vidman lehetne a pireneusi se. De nem valszn, hogy az.
A mai Svjc, Franciaorszg, Nmetorszg, Ausztria terletrl bronzkori rtegekbl kerltek el nagytermet kutyk jelenltre utal maradvnyok, olyasfajta fehr psztorkutya, mint a pireneusi, pedig mindentt elfordult, ahol az ember erdhatr felett birkt vagy kecskt legeltetett. Ilyenek a pireneusi hegyikutya rokonainak tartott, s a msik elszrmazsi elmlet bizonytkainak tekintett psztorkutyafajtk: a maremma, vagy abruzzi juhszkutya, a kuvasz, a csuvacs, ttrai juhszkutya, akbas. Npvndorls s/vagy kereskedelem – kzenfekv magyarzatnak tnik ezen, morfolgiailag s tulajdonsgaikat tekintve egymshoz igen hasonlatos fajtk egyetlen kzs stl val eredeztetsre. Csakhogy a hasonl krnyezet s hasonl kvnalmak egymstl fggetlenl is hasonl felptst eredmnyezhetnek, mint a kaukzusi juhszkutya s a sarplaninac esetben trtnt, hogy csak egy pldt ragadjunk ki a sok kzl.
Akrhogy is volt, a Pireneusokban (is) igen rgta ltek hatalmas, fehr bundj nyjrz kutyk. A hegysg Franciaorszghoz tartoz harmadn ezeket patou-nak neveztk/nevezik, ez a pireneusi hegyikutya, mg a Spanyolorszghoz tartoz rszen alakult ki ms tenysztsi elveket kvetve ugyanezen kutyafajtnak a msik vltozata Mastin de los Pirineos, pireneusi masztiff elnevezssel (mely fajta a tibeti masztiffhoz hasonlan termszetesen nem masztiff).
A pireneusi, mint fentiekbl kiderlt, teht psztorkutya. Feladata csak s kizrlag a rbzott javak vdelmbl llt: rizze a nyjat, portt, lehetleg ne legyen lb alatt, legyen ellenll idjrsnak, betegsgeknek, s lehetleg etetni se kelljen, vagy ne sokat. Eme kvnalmaknak megfelelen egy minden szlssgtl mentes, nagy (de nem tl nagy!) termet, egszsges, nll kutyafajta jtt ltre, kifejezett terletvd hajlammal. Azon kevs psztorkutyafajta egyike, amely a modern kor sszes kvetelmnynek kpes maradktalanul megfelelni, vagyis impozns (megfelel felksztssel tkletes killtsi show-kutya), az t vagy gazdja vagyont rt tmadsokat el tudja hrtani anlkl, hogy tlzsokba bocstkozna, j szocializcival kpes beilleszkedni minden emberi s llati kzssgbe.
Emltettk, hogy az egyik, vele szemben tmasztott kvnalom az volt, hogy lehetleg etetni se kelljen, vagy ne sokat. A nyj mellett ez a problma gy olddott meg, ahogy ma is szegnyebb vidkeken, pldul Bels-zsiban, hogy a kutyk sajt maguk egsztettk ki (vadszattal) tpllkukat. Ebbl az rkltt hajlambl addik a jformn egyetlen dolog, amire minden pireneusi-tulajdonosnak oda kell figyelni: ha a kutya (rendszeres stval) nem elgtheti ki minden j felfedezsre irnyul ignyt, vagy sta kzben felfigyel valamire (rendszerint llatra, pldul erdben vadra) s nincs megktve, vagy szoros kontroll alatt tartva, elszkhet, illetve ldzbe veheti a kiszemelt llatot. E trgyban szomszdaim kutyinak rekordja (kt tlnk szrmaz klyk) hrom nap volt eddig, n megsztam msfl rval egy kirndulson. Tudni kell, hogy a kutya, amikor a „vadszatot”befejezettnek tekinti, mindig visszatr, s mindig oda tr vissza, ahonnt elment, kivve persze, ha valami (pldul egy vadsz vagy egy aut) ebben megakadlyozza – ezrt clszerbb az ilyen helyzeteket megelzni.
A pireneusi hegyikutya fehr alapszn, hosszszr, nagytermet kutyafajta (kanok 70-80 cm, szukk 65-72 cm, a kanok slya 60, a szukk 50 kg krli), srga, srgs-barna, barna, szrke, borzszn (nem fekete!!) jegyekkel vagy anlkl. Anatmiailag a kutya megszokott felptshez kpest semmi kirv eltrst nem mutat, egyetlen kivtellel: a htuls lbakon standardelrs a dupla farkaskarom, hinya diszkvalifikcis hiba. A standard fellltsa sorn mindssze kt kritikus pont volt, amelyben nehezen szletett kompromisszum: a testmretek s a szn. Emltettk, hogy a pireneusi hegyikutya nagy, de nem tl nagy termet fajta. Egy psztorkutynak ert s mltsgot kell sugroznia, ugyanakkor mozgkonynak kell maradnia, hogy feladatt maradktalanul ellthassa. Az emltett vitban vglis a mreteket als-fels hatr megadsval (+ - 2 cm) egy elg tg intervallumon bell szablyoztk, a foltokat (bizonyos felttelekkel) s a teljesen fehr sznt egyarnt elfogadtk. E sorok rja (is) a megadott rtkeken belli kzprtket tekinti irnyadnak, megfelel (arnyos) csontozattal s felptssel.
Noha a pireneusi hegyikutya Nyugaton a legnpszerbb fajtk egyike, s ismertsge szerte a vilgon folyamatosan nvekszik, az llomnnyal – klnsen a kutyban rejl lehetsgek ismeretben- messzemenen nem lehetnk elgedettek. Kevs gyakorlssal laikus ltal is jl felismerhet tpusbeli klnbsgek alakultak ki. Fldrajzi egysgek szerinti felosztsban alapveten t vltozatrl beszlhetnk: eltrst tapasztalunk az szak-Eurpban (Finnorszgban s Skandinviban), Olaszorszgban-Franciaorszgban, Nmetorszgban-Hollandiban-Kzp-Kelet-, Angliban s az Amerikai Egyeslt llamokban kialakult populcik kztt.
szak-Eurpban tallhatk szerz vlemnye szerint e pillanatban legnagyobb szmban a pireneusi lnyegt mind bels, mind kls tulajdonsgaikban legjobban kifejez kutyk.
Mit rtnk ezalatt? Ers, de nem tl ers csontozatot, korrekt (!!) vgtagllsokat, a tpushibk minimumt (tpushiba pl. a laza als szemhj, tlcsng ajkak, kifordul lbfejek), j szrzetet ds aljszrrel, j mozgst, j idegrendszert, olyan kls megjelenst, amely vonzza a tekintetet. Kiemelked tenyszet a Chenespace (finn), Beach Bear’s (norvg), Vi’skaly’s (svd), Danpyr (dn).
Olaszorszgban, Franciaorszgban (noha utbbi a fajtagazda) kevs kivtellel a magasabb, gyengbb csontozat, szk mellkas, rossz vgtaglls kutyk dominlnak. E kevs kivtel kz tartoznak az olasz Castrum Nasicae, illetve a francia Du Duche De Savoy, De Fabrouk, De Viscos kennelekbl szrmaz kutyk.
Nmetorszg, Hollandia, Kzp-Kelet-Eurpa nem importlt kutyinak zme tmegt, csontozatt tekintve nem kirvan rossz, egyb vonatkozsban igen vegyes kpet mutat: a szk mellkas, rossz htvonal, szervezeti lazasg, minden elegancit nlklz megjelens ppgy megtallhat, mint az inkorrekt vgtaglls (szinte ltalnos, klnsen a htuls vgtagok esetben) s a rossz idegrendszer. Tbb kiemelked kutya szletett a nmet von Berkahof, von Mammutgrund, valamint a holland Red Embers, ursa’s Signum kennelekben.
Angliban egy j csont, ers, j szrtpusos vltozat alakult ki, viszonylag kevs ltalnosnak mondhat hibval. Jelenleg az egyik leghresebb tenyszet a Shanlimore, az innt szrmaz Shanlimore Midnight Cowboy az egyetlen pireneusi hegyikutya, mely hromszor Cruft’s Fajtagyztes lett.
Az Amerikai Egyeslt llamok mint oly sok mindenben (s ez all a kutyafajtk sem kivtelek) a maga tjt jrja. A show-tenyszts jegyben egy, rossz nyelvek szerint fehr jfoundlandira emlkeztet tpus alakult itt ki, erssgei az abszolt korrekt felpts, tkletes (killtott kutyknl kivtel nlkl nyrott!!) szrzet, feltn megjelens. Htrnya, amit szavakban nagyon nehz kifejezni: nagyjbl az, ami egy pontosan krlrt s betartott technolgia szerint elksztett McDonald’s szendvics htrnya egy frissen megvajazott, illatos, sonks-zldpapriks barna kenyrrel szemben. Elbb emltett ernyei miatt azonban a kiemelked amerikai kanoknak az eurpai tenysztsbe val bekapcsols meggondoland. Hres s j kennel tbbek kztt az Impyrial (egy tlk szrmaz fedez kan Dniban l), a Ville Vieux.
|