Magyarorszgon
A nmetorszgi Leonberg vrosi tancsnoka ESSIG r cltudatosan s meggyzdssel akart oroszlnszer kutyt kitenyszteni. Az „olvaszttgely”, amelybl Essig r az anyagot az j teremtmnyei szmra beszerezte, azok a minden idben rendelkezsre ll nagy-, rvid- s hosszszr mutats kutyk voltak. Jelents homlokprknnyal, (stoppal) lg flekkel s enyhn rvidtett pofval. Ezek hzrz s psztorkutyk voltak, de vadszaton nagy rtkes vadak esetn is alkalmazhattk, s szksg esetn mint harci kutyk is szolgltak. Ezekbl szrmaztak Nmetorszgban a Bernthegyi, a Pireneusokban a Pireneusi kutya. ESSIG r az ilyen kutykbl teremtette meg az jfundlandi bevonsval a LEONBERGERT.
Elszr 1865-ben a Mnchen-i killtson mutattak be ESSIG r nemestsbl szrmaz kutykat. A sajttudsts errl a kvetkezket rta: „Ezen kutyk kzl a legszebb srgsan-barna volt, fekete satrozsokkal, nagyjbl gy nzett ki, mint egy oroszln s pomps termete is oroszln szer volt.” A LEONBERGER teht bevezetdtt a „Kynolgiba”, vagyis a kutyatanba. Ebben az idben a gazdagok kivltsga volt, hogy Leonberger tulajdonosok lehettek. Tbbek kztt: Friedrich von Baden nagyherceg, Wagner Richard, III. Napleon, Erzsbet kirlyn. Leonbergereket vittek Oroszorszgba a cri udvarba, Franciaorszgba, Angliba, Ausztriba. gy nemsokra 1000 Mrkt is fizettek egy j Leonbergerrt. Ktsgtelen, hogy a Leonberger a legrgebbi hosszszr nagy kutyk fajt kpviseli, de mivel pontos szabvny nem ltezett, ezrt mindent ami nem volt definilhat Leonbergernek neveztek. gy szenvedett csorbt ezeknek a kutyknak a tekintlye, amihez persze a csalrd kereskedk is hozzjrultak.
Az 1895-s vben a Leonberger kutyk tenyszti s bartai sszefogtak s ltrehoztk az „INTERNATIONAL CLUB FR LEONBERGER HUNDE” fajtaklubot. Ennek szkhelye Stuttgart volt.
Ettl az vtl szmtjuk a Leonberger kutyk fajtiszta tenysztst.
HISTRIA MAGYARORSZGON
… elszr 1974-ben Nmetorszgbl, s Ausztribl rkeztek killtk Leonberger kutykkal. Azta is sok kutyaszeret emberrel fordul el, hogy els ltsra egy letre beleszeret ebbe a csodlatos fajtba. Hiszen a Leo bartsgos, csaldszeret, intelligencija rvn felismeri a veszlyt, nem kell idomtani csak tantani, megfelel krnyezetben nyugodt, kiegyenslyozott letet l, gyermekeink h trsa s bartja.
Az els LEONBERGER klyk („BELLA v. LERCHENBERG”) 1976 szn rkezett Ausztribl. Ezltal lett Kardos Lajos r (a Magyar Leonberger Klub Egyeslet alelnke) a fajta honostja Magyarorszgon (br ekkor mg nmet juhszkutyt tenysztett). A kis Leonberger nagyon szpen fejldtt, a killtsokon s a kutyaiskolban is jl megllta a helyt, de 3 ves korra kiderlt, hogy nem lehetnek utdai.
Kardos r ltal 1979-ben jabb klyk kerlt az orszgba, mely megalapozta a magyarorszgi LEONBERGER tenysztst. A kutya neve „CHICCA v. PLEJADEN”, apja az egyik legszebb s legtbbet fedez nmet kan „GHIPSY v. THERESIENHOF”.
k tekinthetk a mai napig szinte minden Magyarorszgon szletett Leonberger snek!
A kutya, tenysztshez szksges minstst (tenyszvizsgt) s a cspzleti (HD) vizsglatot Ausztriban, vagy Nmetorszgban kellett csinltatni, mert nlunk ebben az idben ezekre nem volt lehetsg. Az International Leonberger Uni nem fogadta s a mai napig nem fogadja el a MEOE ltal (nem a standard-et ad orszg elrsainak megfelel) vgzett tenyszszemlt.
Az OSZTRK LEONBERGER KLUB, akkori elnke Peter Cejnek r nagyon sok segtsget nyjtott a magyarorszgi tenyszts feltteleinek megvalstshoz. Az els fedezsek hazai kan hinyban nagyon rdekes krlmnyek kztt zajlottak. Magyarorszgrl ebben az idben (1981) csak hrom venknt lehetett a hatron tjutni. A fedezs a hatr magyar oldaln trtnt, ahova az osztrk tulajdonos szabadon thozhatta fedez kanjt. Az els itthoni klykk 1981-ben szlettek meg Kardos r tenyszetben, mely t v alatt Eurpa ltal elismert, s keresett vlt „Kiserdei Kennel” nven.
Az els igazi siker 1986-ban, Tullnban a Vilgkilltson szletett, (ahol 115 leonberger vett rszt) FAJTAGYZTES s FIATAL VILGGYZTES kan Kiserdei Gigi. Ugyan itt FIATAL VILGGYZTES szuka Kiserdei Goldi. Brlatokat tbbek kztt a Nmet Leonberger Klub elnke Robert Beutelspacher specilbr vgezte.
Az els nemzetkzi championtus megszerzse is a Kiserdei Kennel nvhez fzdik. Lelkes va s Koos Andrs tulajdonban lv Kiserdei Caesar INTER CHAMPION lett. Ksbb 1993-ban a Leonbergben a nmet klubkilltson, Sabine Klippel az egyik legsikeresebb nmet tenyszt tulajdonban lv Kiserdei Nra: FIATAL KLUBGYZTES cmet nyert.
1984-ben Petrovnszky Mikls r behozta az els idegen kant (Asco v. Kugellinde) az akkori „Keletnmet” orszgbl. 1985-ben klykk szlettek a msodik tenysztnl is, egyre tbb szuka tulajdonos kezdett el tenyszteni.
1991-ben hoztam Nmetorszgbl egy msik hres tenyszt (Rahel Schale „Lwengarten”) kennelbl egy holland vilggyztes aptl szrmaz 10 hetes kis Leonberger kant. Hrom vesen Benka v. Lwengarten 1993-ban a budapesti Eurpa killtson FAJTAGYZTES, s gy EURPA GYZTES cmet nyert! s utdai nagyban befolysoltk a magyar kutyk minsgt. Benka v. Lwengarten a jv sikeres tenysztsnek zloga lett. EUCH, ICH, HGrCH, HCH, HJCH Benka v. Lwengarten s Kiserdei Jun prostsbl szletett Velencetavi-Oroszln Archy, s Velencetavi-Oroszln Anzsi FIATAL EURPA GYZTES-ek lettek az 1993-as EURPA killtson. A Velencetavi-Oroszln Kennel tulajdonosa Scholtz Ildik.
A sikerek rszese volt az, els magyar INTER CHAMPION szuka: Szentmihlyi Leo Bori (Kennel tulajdonos: Bakonyi Sndorn).
Kennelemben az rdghegyi-Spinx Kennelben szletett, WCH, ICH, HGrCH, HCH, HJCH rdghegyi-Spinx Akila az 1996-os Vilgkilltson FELNTT VILGGYZTES, FAJTAGYZTES kan volt. Ugyanezen a Vilgkillitson Juhsz Tibor s Enik tulajdonban lv rdkincse Leona (Bacsa Lajos kenel tulajdonos) FELNTT VILGGYZTES lett.
Azta a magyar kutyk klfldi killtsokon szmtalan eurpagyztes (Sissy-Haus Kennel tulajdonos: Kerekes Mria s Vida Jzsef), s szmtalan vilggyztes (Matthiasberg Kennel tulajdonos: Nyitrai Mnika s Mszros Lajos) cmet rtek el.
Ez nhny megszllott leonberger kutyatulajdonos s tenyszt rdeme, aki idt s pnzt nem sajnlva sok hazai s klfldi killtsokon npszersti a fajtt. Ennek a sikernek ksznhet, hogy az elmlt vekben tbb tenyszt is nagysiker klfldi (Nmet, Svd, Belga, Holland) kannal fedeztette szukjt. Ezekbl az almokbl szletett-szletend klykk j vrvonalakat hoznak a magyar llomnyba.
A mai napig kb. 30 db kutyt hoztak be klfldrl (Ausztria, Nmetorszg, Hollandia, Svdorszg). Legalbb ugyanennyi klyk kerlt Magyarorszgrl klfldre A mai napig 88 tenyszetben szletett legkevesebb egy alom az orszgban, ami kb. 2100 klykt jelent. 1997-tl tlag 200 klyk szletett vente. A legtbb klyk 290 db, 2000-ben.
NYLT LEVL A LEONBERGER TULAJDONOSOKHOZ
A MAGYAR LEONBERGER KLUB EGYESLET 1997-ben alakult, hogy egy tborba tmrtse a magyar Leonberger tulajdonosokat. Az llattenysztsrl szl 1993. vi CXIV. trvny vgrehajtsra kiadott 64/1998. (XI.31.) FVM rendelet rtelmben a Fldmvelsgyi s Vidkfejlesztsi Minisztrium Mezgazdasgi Fosztlya 2000. mjus 18-n kelt 54.613/1/2000. szm hatrozatban a Magyar Leonberger Klub Egyesletet Ebtenyszt Szervezetknt ismerte el. Az elismers a Leonberger kutyafajta fenntartsra, trzsknyvezsre teljestmnynek meghatrozsra a tenysztsi program vgrehajtsra, tenysztsi adatok hiteles gyjtsre, nyilvntartsra, feldolgozsra, tenysztsi dokumentci kiadsra jogost fel, s tesz felelss. Teht Magyarorszgon trvnyesen szrmazsi igazolsokat kiadni tenyszvizsgt s killtsokat rendezni a fajtnkbl csak a Magyar Leonberger Klub Egyeslet jogosult!
M.L.K.E. kialaktotta tenysztsi programjt (Tenysztsi Szablyzat) egy lland elre rgztett rend szerint meghatrozta a standard figyelembevtelvel a tovbbtenysztsre felhasznlhat Leonbergerek minstst (Tenyszvizsga Szablyzat). Ezzel prhuzamosan meghatrozta a fajthoz tartozs kritriumt, a trzsknyvi osztlyba sorols feltteleit, a Trzsknyv a Szrmazsi s a Regiszter lapok tartalmt (Trzsknyvezsi szablyzat). gy minden jelenlegi s leend Leonberger tulajdonos szmra egyrtelmv vlik az adatnyilvntarts, a tenysztsi szempont rtkelse, s szablyai, az utdok hovatartozsa. gy alaktottuk bels rendszernket, hogy a tenysztsvezet (Dr. Sver Lszl) irnytsval, s ellenrzsvel a tenysztsi programunk egysgesen vgrehajthat legyen. A Magyar Leonberger Klub Egyeslet neve garancia, hogy tagjai ne folytathassanak ignytelen szaportst, s mindent elkvetnek az utdok figyelemmel ksrse rdekben.
Mi a teend, hogy 2002-ben a fenti elvrsoknak megfelelen tenyszthessk Leonbergereinket?
• a szlknek rendelkeznik kell 3 st feltntet szrmazsi igazolssal
• tenyszvizsga bizonytvnnyal
• kt CAC illetve CACIB killtsi eredmnnyel, kanok esetben a kvetelmny kt „kitn”, szukk esetben legalbb kt „nagyon j” minsts, s egy tenyszthet eredmnyt kimutat HD-vizsglati lelet
• a tenysz kennel nvnek a M.L.K.E.-nl nyilvntartsba vtele
• a szukk fedeztetse eltt a tenyszhely elfogadst kell kezdemnyezni, amely a tenysztsi felgyel ltogatsa s vizsglata sorn trtnik
• mind szuka, mind a kan tulajdonosok ktelesek a fedeztets eltt meggyzdni arrl, hogy a partner kutyja a M.L.K.E. tenysztsi feltteleinek megfelel, a fedezsrl igazolst kell killtani mindkt kutya tulajdonosnak
• az ells napjtl szmtott 8 napon bell jelenteni kell az almot a trzsknyvezsi vezet fel egy nyomtatvnyon
• a klykket az alapvet immunizls eltt legalbb kt alkalommal fregtelenteni kell
• alomelfogadsi protokollt kell krni a klykk 9 hetes korban, ekkor a klykk minimlis slya az lethetek szma kilogrammban
• fentiek hinytalan meglte esetn minden klykt ktelez a M.L.K.E. ltal elfogadott azonost (tetovls) jellel elltni
• a Szrmazsi Lap csak az alomelfogadsi protokoll meglte esetn adhat ki.
|