Boxer
Minden klykkutya des, na de egy kicsi boxer…!!! Lehetetlen nem beleszeretni szomornak tûn szemeibe, rncos pofcskjba! A felntt boxert illeten azonban mr megoszlanak a vlemnyek. Az emberek egyik fele megtkzik a boxer arcnak nem mindennapi ltvnytl – „de ronda, fejre esett az ablakbl?” –, mg msokat azonnal lenyûgzi az ilyen kutybl rad nemessg, er s intelligencia. Gyermekkori lmom nekem is egy boxer volt, de desanym kzlte, sz sem lehet rla, hiszen mg a tejt is kiissza az asztalrl egy ekkora llat, radsul kicsit szûken lennnk egy tven ngyzetmteres panel laksban. gy ht csak killtsokon csodlhattam ezeket az ertl duzzad, mgis elegns llatokat. Sajnlom, hogy manapsg olyan egyedeket is ltni, melyekre inkbb illene a trpe boxer megjells. Tenysztknek s brknak egyarnt jobban kellen vigyznia erre a maga nemben egyedlll fajtra, melyrl mr az els hivatalos standard is gy rt 1905-ben: „A boxer jellemre kell slyt fektetni, s a leggondosabb bnsmdra van szksg. A gazdjval s az egsz csalddal szemben tanstott ragaszkodsa s hûsge, rz-vdknt mutatott bersge s rettenthetetlen btorsga rgta hres. Jtk kzben derûs, bartsgos vrmrskletû. Jelleme becsletes, nem hamis s nem alattomos, mg elrehaladott korban sem.” Igen, a boxer napjainkban is kivl trsa az embernek, legends gyermekszeretete sem puszta kitalci, munkakutyaknt viszont egyre kevesebbet lthatjuk. Testfelptsbl addan ugyan nem veheti fel a versenyt a border collie-val vagy a belga juhszokkal, de szerencsre azrt gy is egyre tbb boxert ltni agility-versenyeken. Taln kevesen tudjk, de a magyar agility kialaktsnak kezdetn sokat tett a sportg npszerûstsrt egy srga boxer kan, Dandy.
Ami az sket illeti, a korabeli masztiffok, bulldogok s az n. medveûz vagy bikatp (Bullenbeier) kutyk kztt kell ket keresnnk. Mivel ezeket a kutykat a a medve- s vaddisznvadszatok mellett egyre inkbb kutyk s bikk kztti viadalokon szerepeltettk, koncentrljunk inkbb a kevsb vres esemnyek vezte fajtaazonos tenyszts kezdetre. Minden bizonnyal a boxer trtnetnek egyik legfontosabb vszma 1895. Ebben az vben szmtalan jelents esemny trtnt: megalakult a boxer klub, bevezettk a trzsknyvbe az els boxert, s killtson is elszr szerepelt a fajta. A boxertenyszts kezdetnl kt mncheni s egy bcsi kinolgus jtszott jelents szerepet: Hpner, Knig s Roberth. k alaptottk Mnchenben az els boxer klubot, s nekik ksznheten nyitottak ksrleti osztlyt boxerek szmra az 1895-s St. Bernhard killtson, ahol egszen pontosan ngy boxer szerepelt. Kztk volt a hres Flocki is, aki itt els djat nyert, s t vezettk be elsknt a boxer trzsknyvbe. Flocki 1895. februr 26-n szletett egy angol bulldog aptl s egy foltos, boxer (jellegû) anytl. Hpner nem volt elragadtatva a kutytl, jobban rlt volna, ha tenysztje „az szaki-sarkon bocstja ruba kelmt”, Roberth azonban helyesen ismerte fel Flockiban a modern boxer tpust. Rajta kvl mg hrom msik kutya vlt trtnelmi jelentsgûv, vrk ott csrgedezik minden mai boxerben. Egyikk volt Meta v. d. Passage 30, aki maga nem volt valami szemet gynyrkdtet ltvny, de egyik unokja pldul, Curt v. Pfalzgau mr messzemenen megtestestette a kvnatos tpust, mely egyszersmind zmk s mozgkony, ahogy a hrom klubalapt megfogalmazta a boxertrzsknyv elszavban.
A tenyszts ege azonban akkoriban sem volt felhktl mentes. Sokan mg mindig a bulldogot tartottk mrvadnak a korszerû boxer ellenben, s a sok hercehurca odig fajult, hogy Hpner, Knig s Roberth kilpett az ltaluk alaptott klubbl, s jat hozott ltre 1897. janur 6-n. Idkzben azonban Robert tteleplt szak-Nmetorszgba, Knig betegeskedett, Hpner pedig visszavonult, olyan nehezen viselte, hogy nem brja megvalstani az ltala kitûztt tenysztsi clt. Vgl 1910-ben megalakult a ma is mûkd boxerklub, szintn mncheni szkhellyel.
Az 1905-s boxer standard mg minden sznvltozatot engedlyezett, hiszen a kvnatos tpus rgztse fontosabb volt a szn krdsnl. Hamarosan mgis a srga kutykat kezdtk elnyben rszesteni; a fekete s a fehr egyedek tenysztst 1925-ben be is tiltottk, 1926-ban a tarkkt is. Napjainkban a boxert kt sznvltozatban tenysztik: lehet srga vagy cskos, fekete maszkkal s nmi fehr jeggyel. A cskos szn rklds szempontjbl egybknt dominns a srgval szemben.
A korabeli boxerek ltalban jval kisebbek voltak mai utdaiknl, a marmagassg maximum 50 centimter volt. A standard csak 1920-ban szabta meg a mrethatrokat. Napjainkban a boxer kanok kvnatos magassga 57–63 cm, a szukk 53–59 cm. Ehhez megkzeltleg 25–35 kilgrammos sly trsul, magassgtl s csontozattl fggen. Ahogyan mr sz volt rla, a boxer kivl csaldi kutya, laksban is jl rzi magt, st, ha vlasztania kellene, inkbb szunykl egy knyelmes fotelben, mint egy hatalmas kert valamelyik szeles szgletben. Meleg- s knyelemszeretete azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne szksge rengeteg mozgsra s elfoglaltsgra. Szereti a hossz kirndulsokat, kitart trs brmilyen kutys sportban, de nem szabad kitennnk extrm idjrsi viszonyoknak. A nyri knikula sz szerint a hallt okozhatja, ha nem vigyzunk r! Ilyenkor tilos pldul a kocsiban hagyni, mg lehzott ablakok mellett is! Rvid szrzete miatt – nincs aljszrzete – tlen fzs, ne hagyjuk kennelben vagy az udvaron! Tiszta, ignytelen kutya, csupn a nagy meleg vagy izgalom okozta lihegs-nyladzs lehet olykor-olykor kellemetlen, de hatrtalan szeretetvel ezrt is krptol minket.
E.A. |