A nmet juhszkutya tenyszts napjainkban
Beszlgets Szegvri Ferenccel az MNJK elnkvel
A klnbz kutyafajtkat annak idejn meghatrozott feladatok elvgzsre alaktottk ki, gy minden kllemi tnyeznek gyakorlati funkcija is volt. A yorkshire terrier sem vletlenl lett ilyen kicsi, hiszen szegny munksok kutyjaknt nem fogyaszthatott sokat, s a bnyba sem lett volna clszerû egy bernthegyi mretû jszgot letuszkolni, hogy ugatsval jelezze a sjtlg-veszlyt. Ugyangy a bullmasztiff hatalmas teste is adott clt szolglt, hogy a kutya lednthesse s fogva tarthassa a vadorzt a vadr megrkeztig, de mgsem lehetett korltlan sly, hiszen akkor nem tudta volna utolrni a meneklt. A trsadalmi, gazdasgi vltozsok a kutyafajtk szerept, st olykor magukat a kutyafajtkat is megvltoztattk, illetve az emberi gyarlsg s a pnzszerzsnek a tenysztsben jtszott jelents szerepe rvn a legtbb munkakutyafajta kettvlt, killtsi- s munkatpusra. Se szeri, se szma a fcnra kzmbs csodaszp retrievereknek vagy a fls s agresszv dobermannoknak. Napjainkban termszetesen egyre kevesebb embernek van szksge pldul vadszkutykra, a kutya elssorban mr „csak” trsunk a mindennapokban. De lehet-e az ember legjobb bartja egy gyenge idegzetû, rkletes betegsgektl szenved ngylb?
A nmet juhszkutyt, anno tbb mint szz ve, igen cltudatosan alaktottk kivl munkakutyv. „A juhszkutya-tenyszts munkakutya-tenyszts, s mindig is annak kell maradnia, klnben tbb mr nem juhszkutya-tenyszts,” mondta Max von Stephanitz, akinek a vilg a nmet juhszkutyt ksznheti. Ennek ellenre ebben a fajtban is vilgosan megfigyelhet az n. killtsi- s munkavonalakhoz tartoz kutyk eltr klleme, amely mg a laikus szmra is szembetûn. A ltszlag megoldhatatlan problmt okoz folyamat valamikor a nyolcvanas vek elejn kezddtt, de megrtshez korbbra kell visszamennnk a fajta trtnetben.
Egy adott kutyafajtt kialakulsakor hasonl tpus emberek csoportja lmodta meg, gy az tbbek kztt valamely szubjektum kivetlse; mst ignyelnek kutyiktl a csivava-tartk, mint mondjuk a rottweilert kedvelk. Amg egy fajtt ugyanolyan karakterû emberek kezelnek, mint akik ltrehoztk, az nem, vagy csak kismrtkben vltozik. Ezen kvl a trtnelmi kor is meghatroz. A nmet juhszkutya esetben megvltoztak, lazultak a trsadalmi elvrrok, illetve cskkent a gyapj irnti kereslet, gy a hatalmas birkanyjak is eltûntek, ezzel prhuzamosan viszont ntt a szolglati kutyk irnti igny. Ezek a kutyk azonban a tenyszts szmra elvesztek, hiszen a klykk szocializlsa igazn csak „kiszemben” megy, hiba prblkozik tenysztssel a rendrsg vagy a katonasg. Teht a nmet juhszkutya-llomny termszetes, juhsz melletti szelekcis krlmnyei megszûntek. Pedig ez a krnyezet hozta ltre a vilg legintelligensebb kutyafajtit, a juhszkutykat. Gondoljunk csak bele, a femls, vagyis az ember, nvnyevket riztet egy hsev ragadozval! Eme ellentmonds kezelshez nagyon rtelmes lnyre van szksg: a kutyra.
A nmet juhszkutya anyaorszgbeli egyeslete, az SV vezetsge tisztban volt vele, hogy nem csak a „hardware-rel”, a kutya kllemvel kell foglalkozni, hanem a „software-t” is fejleszteni kell. A hromfzis munkavizsgkkal s versenyekkel ugyanazt a mentlis szintet lehet fenntartani, mint a nyjak melletti munkval. A nmet juhszkutya karakteres, nll llny, mgis alrendeli magt az embernek. De nem vgrehajt, hanem egyttmûkd trsa gazdjnak, azzal ktszemlyes falkt alkotva. Idegrendszere egy Forma-1-es versenyauthoz hasonlthat, mely pillanatok alatt felgyorsul, de ugyanolyan gyorsan le is tud fkezni. A nmet juhszkutya igen gyorsan ingerleti llapotba kerl, de hamar meg is nyugszik. Az rz-vd munkhoz pedig nyugodt, terhelhet kutya kell. Ms fajtk esetleg knnyen felprgnek, de aztn alig lehet ket „lelltani”.
A tenysztsnek arrl kellene szlnia, hogy olyan klykk szlessenek, melyek sei genercikon keresztl megfeleltek a nyjak melletti munkt helyettest vizsgknak s vizsglatoknak. Mindezrt a tenysztsi szervezet felels, mely a klnbz vizsgkat s egszsggyi szûrseket elvgzi illetve elvgezteti a tenysztkkel. A nmet egyeslet, az SV, s ennek megfelelen a hazai MNJK klnbz vizsgkkal teszteli a kutyk kikpezhetsgt. A legalapvetbb ilyen „szûr” az engedelmes vizsga. A kitartsprbn 20 kilmtert kell futnia a kutynak, majd engedelmessgi feladatokat vgrehajtania. A tenyszkilltsokon a hivatalos fajtalershoz (standard) mrik a kutyk kllemt, de egyben viselkedsket is vizsgljk. A br, vagyis az llat szmra ismeretlen ember alaposan ttapogatja, esetleg egy mappval az asztalra csap, st azt is megfigyelik, lvshangra hogyan reagl a kutya. Mindezek mellett egszsggyi vizsglatok is ktelezek, pldul a cspzlet-rntgen, melynek eredmnytl is fgg egy kutya tenyszthetsge. A nmet juhszkutya-llomny „szûrinek” koronja a Krung, azaz a tenyszszemle. Haznkban is vannak krungmesterek, akik egy adott krzet tenyszllomnyt kezelik. Munkjukat a begyûjttt eredmnyek statisztiki is segtik, gy javaslatot tehetnek, melyik kutyt kivel rdemes proztatni.
Az vente megrendezett Bundessiegerzuchtschau-n tbb ezer kutya vonul fel, gy a kvlll is kpet alkothat arrl, holt tart az anyaorszg tenysztse. A ltszm tredkt alkot kivlasztott kitûn kutyk meghatroz szerepet jtszanak a tenysztsben, a kanok a killtst kveten pillanatok alatt keresett apallatokk vlnak.
Krlbell a nyolcvanas vek elejtl a nmet juhszkutya tenysztsben is egyre meghatrozbb szerepet kezdett jtszani a pnz.
A brk szerepe hatalmas, a Siegerschau risi felelssg s lehetsg is egyben. A nyolcvanas vek elejtl fokozatosan az utbbi kezdett dominlni. A folyamat sorn egy divatirnyzat vlt meghatrozv. Elkezdtk a rajzos, fekete httakars, inkbb cser sznû egyedeket favorizlni, az egyb sznû pldnyok pedig httrbe szorultak. A kllemkilltsok felszness vltak, ehhez jrultak mg a csak papron letett munkavizsgk s a hamis trzsknyvek (melyekre napjainkban egyrtelmûen fny derl a ktelez DNS-vizsglatoknak ksznheten.) Egyre csak szlettek a rajzos klykk, melyek mr nem mentek t minden ktelez szûrn, gy nem volt nehz szp egyedeket produklni. Azoknak viszont, akik ragaszkodtak a kllem- s jellemvizsglatok lelkiismeretes betartshoz, sokkal nehezebb dolguk volt, hiszen nemcsak j kllemû, de kiegyenslyozott, terhelhet nmet juhszkutykat akartak tenyszteni. Lassan kt, kllemben eltr tpus kezdett kialakulni a fajtn bell.
A fajta eredeti rtkeit veszlyeztet tendencira szerencsre felfigyelt az SV jelenlegi vezetsge, s megtette a szksges lpseket. 1999 jliusa ta pldul ktelez az egyedek DNS-vizsglata, illetve bevezettk az „Universalsieger” cmet, melyet csak az a kutya kaphat meg, mely eredmnyesen szerepel a Bundessiegerschau-n s a Bundessiegerprfung-on egyarnt. (Utbbi a legmagasabb szintû, hromfzis munkakutya-bajnoksg Nmetorszgban. A szerk.) Az intzkedsek fokozatos hatst mutatja, hogy a Siegerschau-n tavaly egy ordas kan mr msodik tudott lenni. Azonban, ahogy Hermann Martin fogalmazott, az SV egy hatalmas haj, mely nem kpes gyors fordulatra… Hogy lass, de hatrozottra igen, azt majd a jv dnti el.
Eifert Anna
Az SV munkjnak egyik jelents s felelssgteljes rsze a brk kpzse. Akr, kllem-, akr teljestmnybr szeretne valaki lenni, hossz s fradtsgos utat kell megtennie. A brjelltekkel szembeni elvrsok nagyon magasak, s nem vletlenl: a fajta kllemi s kpessgbeli fejldse csak akkor biztostott, ha a teljestmny illetve a kllem szempontok megtlse szigoran az Egyeslet ltal elrt szempontok alapjn trtnik.
A standard s a vizsgaszablyzatok alapos ismerete mellett a brjellteknek gyakorlati tudsukrl is tansgot kell tennik. Aki pldul SV kllembr (SV-Zuchtrichter) szeretne lenni, annak az albbi kvetelmnyeknek kell megfelelnie: • legalbb 30 ves letkor • legalbb tves SV-tagsg • aktv tenyszt- s killti mlt • 10 alom a tulajdonban lv kennelbl • 10 tenyszszemlzett (Krung) kutya 5 klnbz alombl • felelssgteljes munka az SV helyi csoportjaiban • eredmnyes rszvtel a leend kllembrknak szervezett szeminriumon • kikpzi tevkenysg; eredmnyesen levizsgztatott kutyk | |