Finn spitz
Az tdik fajtacsoportba tartoz, szaki, spicc tpus kutykrl leginkbb a sznhzs jut esznkbe mint munkavgzs, pedig a legtbb ilyen fajta eredetileg vadszkutya, akrcsak a lajkk. Az elegns megjelens, vrses bundj finn spiccel hazjban elssorban siketfajdra vadsznak. A kutya a vadsz eltt haladva keresi meg s kveti zskmnyt, egszen addig, amg a madr egy fra nem telepedik. A kutya ekkor magra vonja a szrnyas figyelmt, fel-al szaladgl a fa alatt, csvlja a farkt. Szegny siketfajd a fn lve biztonsgban rzi magt, a kutya azonban egyre ersd ugatsval odahvja a vadszt. Tiszta, cseng hangja meglepen nagy tvolsgbl is hallhat. Ha a madr ekzben jra felrebbenne, a kutya abbahagyja az ugatst, kveti a madarat, majd ha az ismt letelepedett egy gon, jra ugatsba kezd. A vadsz ekzben szrevtlenl a fhoz rhet s felveheti a lvshez szksges pozcit, hiszen a kutya hangja minden neszt elnyom. A finnek vszzadok ta vadsznak a finn spiccel, st mr a fajta sei is vadszkutyk voltak, melyek kb. 2000 ve rkeztek nomd trzsekkel Oroszorszg kzps rszrl a mai Finnorszg terletre. A korabeli vadsz teljesen kutyjra volt utalva a tpllkszerzsben, a tl legzordabb szakaszban pedig, amikor nem lehetett vadszni, az eb szorult gazdja segtsgre. Radsul minden vadsz csak egy kutyt tudott tartani, ami mg fokozta az amgy is klnlegesen szoros kapcsolatot, ami olyannyira meghatrozta a kutyk a temperamentumt, hogy ez mg ma is rezhet a fajta viselkedsben. A finn spicc minden embert tolerl, de alapveten egygazds kutya, s brmifle durva bnsmd, fizikai bntets tnkreteszi, annyira benssgesen ktdik mesterhez. Nevelse, kikpzse sorn a nemkvnatos magatartsformt nem szabad bntetni, csupn nem kell rla tudomst venni. A helyes viselkedst azonban annl inkbb dicsrjk, jutalmazzuk! A korabeli tartsi krlmnyek msik kvetkezmnye, hogy a finn spiccel napjainkban sem lehet falkban vadszni, egyik kutya sem tri meg fajtrsait a „sajt” fjnl.
A fajta neve hazjban suomen-pystykorva, ami finn felll fl kutyt jelent. Manapsg kevs finn spicc lthat a vrosokban, annl tbb vidken, kis falvakban, elszigetelt farmokon. A fajta munkakutya mivoltt hazjban s a skandinv orszgokban azzal is hangslyozzk, hogy a finn spicc addig nem szerezhet Champion cmet, amg nincs munkavizsgja vagy megfelel versenyeredmnyei. szakon mg hivatalos ugatversenyeket is tartanak, a gyztes az ugatk kirlya, a „King of the Barkers” cmet nyeri el. Br elssorban szrnyasra vadsznak vele, rnszarvasra s medvre is hasznljk, ami a kutya mrett tekintve lenygz teljestmny.
A kzlekeds fejldsvel kutyk s emberek egyarnt knnyebben juthattak el egyik helyrl a msikra, gy az eredeti finn spicc vre kezdett ms fajtkval sszekeveredni, felhgulni, mivel senki sem ltott arra okot, hogy ezt megakadlyozza. 1880-ra gyakorlatilag el is tnt a fajta, de szerencsre kt finn erdsz, Hugo Sandberg s Hugo Roos, tudatban volt a helyzet komolysgnak s hozzfogott a fajta megvdshez s fellesztshez. 1890-ben a Sporten c. lapban jelent meg Hugo Sandberg cikke, melyben felhvta a figyelmet a finn spicc mint vadszkutya klnleges s hasznos tulajdonsgaira. A fajta kllemrl is nagyon rszletes lerst kzlt, melyre a ksbbi fajtastandard is plt, s arra unszolta a finn kennel klubot, hogy tegyen lpseket a fajta megrzse s npszerstse rdekben. 1892-ben vgre hivatalosan is regisztrltk a fajtt. Hugo Roos aktvan tenysztett 30 vig, s mg ennl is tovbb killtott s brlt. Hatalmas szerepe volt a mai llomny alapt kutyinak sszegyjtsben. A finn spicc napjainkban egy igen stabil populcival rendelkez fajta Finnorszgban, kb. 2000 kutyt tartanak nyilvn, mg 1890 s 1930 kztt csupn 637-t regisztrltak.
Az szak-eurpai orszgokat leszmtva, a finn spicc sehol sem olyan npszer fajta, mint ahogyan azt kellemes tulajdonsgai, attraktv klseje indokoln, br Nagy-Britanniba s az Egyeslt llamokban is hvekre tallt. Sir Edward Chichester 1920-ban utazott Finnorszgba egy vadsz-expedcival, s annyira lenygzte a fajta, hogy egy prt magval vitt Angliba, majd ksbb egy tlk fggetlen fedezkant is importlt. Lady Kitty Ritson, a Tulchan kennel tulajdonosnak szintn mdjban llt shazjban megfigyelni e fajtt, s t is lenygztk a ltottak. Mrs. de la Poer Beresford (Whiteway kennel), Lionel Taylor (Hello kennel), mrs. s miss Pink, Pips (Sarumcote kennel), s Mrs. Moulton (Boydon kennel) segtsgvel megalaptotta a Finn Spicc Klubot, melyet a kennel klub 1934-ben regisztrlt. Lionel Taylor egybknt Mrs. June Minns apja, aki mg napjainkban is brlja s killtja a fajtt. Amerikba 1959-ben rkezett az els finn spicc, de tenyszteni csupn 1966-ban kezdtk a fajtt. 1975-ben alakult a nemzeti fajtaklub, az Amerikai Kennel Klub pedig 1983-ban ismerte el hivatalosan is a fajtt.
A finn spicc lnk, energikus, egszsges, fggetlen kutya. Br a fajtt nem fenyegeti a kihals veszlye, rdekes, hogy a klykszm almonknt meglehetsen kicsi, ltalban 3–4 kicsi szletik, olykor t, nagyon-nagyon ritkn hat. Klnsen tiszta kutyk, mg a spiccekhez kpest is, rdekes megfigyelni ket, ahogyan mosakodnak, evs s stls utn is tisztra nyalogatjk a szrket, polsukra ezrt csak vedlskor kell klnsebben odafigyelni. |