Bearded collie
A bearded vagy ms nven szakllas collie kialakulsnak rekonstrulst tbb tnyez is nehezti. Mieltt hivatalosan elismert, trzsknyvezett fajtv vlt volna, gyakorlatilag annyi nvvel illettk, ahny rgiban hasznltk s tenysztettk; hvtk skt, felfldi s hegyi collie-nak, de egyszeren sheperd’s cur-nak vagy drover’s dognak is. Az eurpai kontinens, st szak-Afrika terletn is kialakultak a bearded collie-hoz nagyon hasonl szrzet s felpts juhszkutyk, Franciaorszgban pldul a pireneusi juhszkutya, Afrikban az egyiptomi juhszkutya (amrit). A msodik vilghbor utn az egyiptomi nagykvet rvn kerlt nhny amrit Angliba. Egyikk klnsen nagy feltnst keltett, ugyanis a korabeli The Field cikke szerint az egyiptomi kutya klseje hajszlra megegyezett az angol-skt hatrvidken hasznlatos beardie-vel. James Bourchier erre alapozza feltevst, miszerint a brit szigetek bozontos, nagyszr psztorkutyi a rmaiak ltal szak-Afrikbl hozott ebekbl alakultak ki. Ms terik szerint angolszsz telepesek hoztk magukkal azokat a bozontos juhszkutykat, melyektl a bearded collie s a bobtail is szrmazik. Iris Combe, a brit szigetek psztorkutyinak kivl ismerje megkrdjelezi e kt fajta rokonsgt, amit viszont azrt is nehz bizonytani, mert a beardie hivatalos fajtv vlsnak sorn nhny bobtailt is kevertek az llomnyba.
Iris Combe egybknt a szakllas collie skt eredetben is ktelkedik, feltevseit szleskr kutatsokra alapozva. Egy terelversenyen egy northumberland-i gazdval tallkozott, akinek csaldja genercik ta tenysztett s hasznlt beardie-ket. A farmer elmondsa szerint, melyet ms forrsok is megerstenek, Anglia s Skcia kereskedelmileg nem rintkezett egymssal egszen 1603-ig, mikor VI. Jakab skt kirlyt I. Jakab nven angol kirlly koronztk. Nem telt bele egy vszzad, s virgz agrrkereskedelem folyt a kt orszg kztt. A northumberland-i gazda szerint minden bizonnyal ltezhetett egy si psztorkutya-tpus a megyjkben, de nem skt eredet. A hatr tloldalrl rkez kutyk csupn a XIX. szzadban honosodtak meg, ezeket hvtk n. Galloway tpusnak.
A klnbz kutys vagy llattenysztsi tmj knyvek sem nyjtanak sok segtsget a bearded collie trtnett kutatva. Az 1907-ben megjelent The New Book of Dog egyik fejezetben James Dalgliesh utal ugyan a skt vagy felfldi collie-ra, de szrmazst nem rinti. Szerinte Peebleshire a beardie igazi hazja, ahol a fajta patrnusa, Sir Walter Thorburn minden vben a mezgazdasgi killtsokon klndjjal jutalmazta a legszebb, psztor tulajdonban lv bearded collie-t. Sajnos a knyv elszavban a kiad Robert Leighton szintn bevallja, hogy az „irodalmi harmnia” rdekben nmi vltoztatst, trlst s kiegsztst hajtott vgre az egyes fejezeteken, gy a m nem tekinthet teljesen hiteles forrsnak. (Iris Combe pldul csupn egy-kt bearded collie-val tallkozott Peebleshire-ben, a skt felfldn pedig egyetlen eggyel sem, gy szerinte a felfldi megnevezs inkbb a Galloway felfldre utalhat.) 1971-ben jelent meg az els nll knyv a fajtrl, Mrs. Willison tollbl, aki azonban csak msok felttelezsit ismtli, nincs nll terija a beardie eredett illeten.
Combe szerint az angol-skt hatrvidken a legtbb juhsz beardie tpus kutykkal dolgozik. Azt mondjk, ilyen volt az si hajcsr kutya is, melyet az llatok sszegyjtsre hasznltak a hatrvidken. Ezeket a hasznos, ers kutykat market vagy butcher’s dognak hvtk, utalva ezzel korabeli funkcijukra; k ksrtk az llatokat a piacra vagy a mszrszkre. A vast elterjedse eltt az llatokat mindenhov lbon hajtottk. szak-Anglibl a felfldi legelkre tereltk a fiatal birkkat, s marhkkal, pnikkal trtek haza. Ezek az utak kutyk segtsge nlkl kivitelezhetetlenek lettek volna. Ekkoriban a kutyk legfontosabb tulajdonsga nem a gazdjuk irnti hsg, hanem az ers felpts s a mindent tlls ksessge volt.
A Galloway marhkat rendszeresen Norfolk ds legelire kldtk felhizlalni, mieltt a Smithfield piacra kerltek. Az ket ksr ers, hatrozott hajcsrkutykat ksbb Smithfield collie nven vltak ismertt. Mg nagyobbak, hosszabb lbak voltak a mai beardie tpusnl. Az akkori llattartsi viszonyok ismeretben igen valszn, hogy kt tpusa volt a rgi munkakutyinak: a Border s a Highland vagy Galloway tpus. A hegyi rgik farmerei, Craven krl, szak-Yorkshire keleti vlgyeiben, a Craven felfldn azt mondjk, hogy a helyi gazdk egy n. felfldi kutyt hasznltak, mely kisebb volt a hajcsr kutyknl. A border s a beardie tpust itt kevertk egymssal, mert a klnbz munkasztnk jl kiegsztettk egymst az utdokban. A wales-i s skt psztorok szerint a rgi tpus beardie kivl marhaterel kutya volt, de ha egy minden clra hasznlhat ebre volt szksgk, a skt alfldn s az angol-skt hatrvidken honos border collie tpussal kereszteztk.
Ezek a keresztezsek a beardie kt vonalt produkltk. Az egyik fekete-fehr volt, a bordert jelezve, a msik fawn, szrke vagy cskos, a felfldi skre utalva.
A korabeli illusztrcik ltalban egymshoz nagyon hasonl kutykat brzoltak, klnbz fajtamegjellssel. Ez tbbek kztt annak is volt ksznhet, hogy a mvszek gyakorlatilag sohasem lthattk teljes, termszetes szrzetkben a kutykat, mert a vegyi rovarl s lskdket tvoltart folyadkok piacra kerlse eltt a kutykat a birkkhoz hasonlan megnyrtk vagy klnbz hzi kszts szerekkel drzsltk be. gy a szrzet pillanatnyi fejldsi fokozattl fggtt, hogy milyen klsej kutyt rktettek meg a rajzokon. A szrzet specilis keverkkel trtn bekense tlen az idjrs rtalmaitl is vdte az llatokat, ugyanis ha a szrzetet lehzta a rtapad h, a nyirkossg beszivroghatott az aljszrzetbe, akr tdgyulladst is okozva. A gyakran ktrnybl, vajbl, olajbl vagy zsrbl ll keverk, ezt megelzend, egyben tartotta a gyapjt – ugyangy jrtak el a kutykkal, nem csoda, hogy nem szvesen lttk hzon bell a juhszkutykat.
Ami a bearded collie munkastlust illeti, egyltaln nem csendben dolgozik, mint a border; inkbb vadszva terel, zskmnyt ugatva kzelti meg. Ez jtkony hats sokkot vlt ki a jszgbl, mely automatikusan egymshoz hzdik a veszlyt rezve, a brnyok is anyjukhoz meneklnek. Ha nyj mr egytt volt, egy msik, csendesen dolgoz kutya, ltalban egy border collie terelte az llatokat a vlgybe. A hegyoldalakban, szikls vidken egszen ms birkt terelni, mint a mocsaras vidkeken vagy az alfldn. Radsul a skt idjrs miatt – sr es, kd – a juhsz gyakran nem is ltta az llatait, teljes mrtkben a szag s hang alapjn is dolgozni tud kutyira kellett hagyatkoznia. A beardie egy borderrel sszedolgozva minden magnyos, hegyes-szikls terletrl le tudta hozni a jszgot a vlgybe.
A szzadforduln az International Sheepdog Society nhny regisztrcijt leszmtva, a beardie-t a kihals fenyegette. Helyt tvette a sokkal divatosabb border collie, akinek a npszersge a terelversenyeken elrt ltvnyos sikerei miatt is egyre ntt. Azok a gazdk, fleg Skciban, akik a beardie tpust tenysztettk s hasznltk, nem trdtek a trzsknyvezssel, s a versenyzst is csak id- s pnzpocskolsnak tekintettk. Dr. Russell Greig, a jlismert skt llatorvos sebszt mindig is nagyon rdekeltk a skt munkakutyk. Nem akarta, hogy kihaljon a beardie, gy 1912-ben megalaptotta az els fajtaklubot Edinburgh-ben, s egy rvid fajtalerst is paprra vetett. Ez a klub azonban alig nhny vig mkdtt, az els vilghbor kitrsekor meg is sznt. 1930-ig nem is trtnt semmi a fajta rdekben. Ekkor Jimmy Garrow s Mrs. Cameron Miller megprbltk jraleszteni a bearded collie irnti rdekldst, de erfesztseik nem tartottak sokig, s nem jrtak sikerrel. A fajta hivatalos elismertetse Mrs. Willisonnak ksznhet, aki nagyon sokat tett a fajta stabilizlsrt. Skciban szletett beardie szukjt Mrs. Cruft (!) segtsgvel egy devoni kannal fedeztette, gy szak s Dl tallkozsa ltrehozta a ltvnyos terelkutya jjledst jelent els almokat. Mrs. Willison elmondsa szerint a korai almokban szinte mindig volt egy-kt kicsi, mely a border collie-ra hasonltott. Mrs. Willison j klubot alaptott 1955-ben (The Bearded Collie Club). A mg rvnyben lv, 1912-es fajtalers 1964-ben rtk jra. A fajta els championja a Mrs. Willison ltal tenysztett Ch. Beauty Queen of Bothkennar volt.
|